Finbold’un haberine göre; günümüzde giderek popüler hale gelen ChatGPT, Bitcoin için fiyat tahmini yaptı.

Risk sermayedarı ve kripto para alım satım platformu Coinbase’in eski CTO’su Balaji Srinivasan, Bitcoin’in (BTC) önümüzdeki üç ay içinde 1 milyon dolar fiyatına ulaşabileceğine dair şok edici bir iddiada bulundu. Bu iddiadan sonra kripto topluluğundaki pek çok kişi, eski CTO’nun tahmininin gerçekten gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini merak etmeye başladı.

Tahminler kitlesel olarak devam ederken, bazı analistler öneriler için ChatGPT‘ye yöneldi. ChatGPT, her zaman olduğu gibi 2024-2030 döneminde her yıl için varsayımsal ortalama Bitcoin tahminleri sunması istendiğinde, yalnızca bir AI dil modeli olduğu ve bu nedenle “gelecekteki Bitcoin fiyatlarını kesinlik veya doğrulukla tahmin edemeyeceği” konusunda uyardı, ancak sonuçta bazı ilginç yuvarlanmış rakamlar sunmayı başardı.

ChatGPT’nin Bitcoin fiyat tahmini

ChatGPT tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin‘in 2024 yılında 150.000 dolar fiyatına ulaşması ve 29 Mart’ta yayınlanan sorguya göre 2030 yılında (spekülatif olarak) 300.000 dolar gibi çok cazip bir seviyeye ulaşana kadar her yıl yaklaşık 25.000 dolar eklemesi bekleniyor.

Bu öngörü gerçekten çok iyimser olsa da, başkaları ChatGPT’den daha da iyimser yanıtlar aldı. Özellikle, Priced in Bitcoin adlı Twitter kullanıcısı daha önce chatbottan alındığı bildirilen Bitcoin’in 2030 yılına kadar 1 milyon dolar fiyata ulaşacağını öngören son derece iyimser bir tahmin paylaşmıştı.

Aslında bu sayı, Balaji Srinivasan tarafından çok daha uzun bir zaman ölçeğinde de olsa öngörülen sayı ile aynıdır. Bununla birlikte Finbold, farklı ve çok sayıda istem kullanmasına rağmen ChatGPT tarafından verilen bu aynı yanıtı kopyalayamadı.

Bitcoin fiyat analizi

Bu arada Bitcoin, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki yüzde 1,17’lik ve önceki hafta boyunca yüzde 3,53’lük artışla 28.637 dolardan işlem görüyor. BTC, aylık grafiğinde yüzde 20,75’lik bir kazanç elde etti ve 30.000 dolar seviyesine yaklaşarak ‘güçlü bir satın alma’ hissiyatı kaydetti.

InTheMoneyStockscom’un Baş Piyasa Stratejisti Gareth Soloway, başka bir ralli başlamadan önce Bitcoin’in 13.000 doların altına, hatta 2023’te 9.000 dolara kadar düşebileceğine inanıyor. Bu noktada Bitcoin’in tek bir günde piyasa değerine yaklaşık 30 milyar dolar eklediğini de belirtmek gerekir.

chat sohbet net Antalya tente