USDC stablecoin’inin ihraççısı Circle, yaşanan depeg krizinin ardından USDC’nin kullanılmaya devam edeceğini açıkladı.

Circle’ın stablecoin’i, Silico Valley Bank’in çökmesinin ardından dolar sabitini kaybetmişti. Stablecoin ihraççısı Circle’ın Silicon Valley Bank’te 3 milyar doların üzerinde varlığının kaldığını açıklaması, kripto piyasalarında büyük paniğe neden oldu.

Circle, Silicon Valley Bank’teki varlıklarının geri alınamaması durumunda hukuki yollara başvuracağını ve USDC’nin arkasında durmayı sürdüreceklerini açıkladı. Şirket, herhangi bir açık olduğu takdirde de bu açığı kurumsal kaynakların kullanımıyla kapatacağının altını çizdi. 

Circle, gerektiği takdirde dış sermaye arayabileceğini de belirtti.

Silicon Valley Bank etkisi devam ediyor

Silicon Valley Bank’in Kaliforniya regülatörü tarafından kapatılmasının yankıları devam ediyor. Circle’ın 3.3 milyar dolarlık varlığının bankada kaldığını duyurmasının ardından, şirketin stablecoin’i USDC, dolar sabitini kaybederen 0.88 dolara kadar geriledi. 

Yaşanan bu gelişmeler, stablecoin’ler üzerinde bir kez daha soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Hatırlanacağı gibi TerraUSD’nin geçtiğimiz Mayıs ayında yaşadığı çöküş, kripto para sektörü üzerinde deprem etkisi yaratmıştı. Three Arrows Capital (3AC) gibi birçok kripto para şirketi yaşananların ardından iflas sürecinde girmişti.

DAI stablecoin’inin ihraççısı olan MakerDAO, yaşanan sıkıntıların ardından acil durum teklifi yayınlayarak bir dizi önlem alma yoluna gitti.

USDC krizinin ardından, stablecoin swapping platformu Curve Finance, günlük 7 milyar dolarlık işlem hacmiyle rekor kırdı.

Yazı kaleme alındığı sırada Circle’ın stablecoin’i USDC 0,95 dolar üzerinden işlem görüyor. 

chat sohbet net Antalya tente