KAYNAKCNN TÜRK

BİDEN: ”TAM VE EKSİKSİZ BİR ATEŞKES, İSRAİL GÜÇLERİNİN GAZZE’NİN TÜM NÜFUSLU BÖLGELERİNDEN ÇEKİLMESİ”

Amerikan Başkanı Joe Biden geçen hafta sürpriz bir şekilde Beyaz Saray’da kameralar karşısına çıkmış ve Gazze için ateşkes planını duyurmuştu. Üç aşamalı planın en önemli ayaklarından biri İsrail askerlerinin Gazze’den çekilmesiydi.

CNN, CIAin Netanyahu raporunu yayınladı Savaş sonrası plana karşı koyacak

Biden, ”Son olarak, üçüncü aşamada Gazze için büyük bir yeniden imar planı başlayacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Aradan günler geçti ama ateşkes planı konusunda önemli bir ilerleme sağlanamadı.

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’in raporuna göre de Biden yönetiminin baskısına rağmen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu savaş sonrası planı sunmaktan kaçınacak.

HABER CNN INTERNATİONAL’DA YAYINLANDI

Rapora göre Netanyahu Gazze’nin geleceğini “belirsiz terimlerle” tartışarak “muhtemelen güvenlik şeflerinin desteğini sürdürebileceğine ve koalisyonunun sağ kanadından ayrılmaları önleyebileceğine” inanıyor.

CNN, CIAin Netanyahu raporunu yayınladı Savaş sonrası plana karşı koyacak

CIA’in bu değerlendirmesi, iç raporlara aşina bir kaynağa göre, Netanyahu’nun zihniyetiyle ilgili üst düzey ABD yetkilileri arasında dolaşan en güncel istihbarat değerlendirmelerinden birini temsil ediyor.

Bu, Biden yönetiminin İsrail’e bakış açısında açık bir değişimin olduğu bir dönemde geldi: Amerikan yönetimi Netanyahu yönetimini daha az güvenilir bir ortak, daha çok analiz edilmesi ve anlaşılması öngörülemeyen bir yabancı hükümet olarak görüyor.
 

chat sohbet net Antalya tente