Danimarka Yüksek Mahkemesi Yargıçları, belirli koşullar dahilinde Bitcoin satışının vergilendirilebilir bir olay olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği yönünde iki karara imza attı. 

Danimarka Yüksek Mahkemesi, 30 Mart tarihli bir bildirimde, birkaç satın alma ve bağış yoluyla elde ettiği Bitcoin’i satarak kar elde eden bir tarafın, satışı vergiye tabi bir olay olarak bildirmesi gerektiğini ifade ederek, satın alma işleminin “spekülasyon maksadıyla yapıldığını” ifade etti. Bir başka davada mahkeme, kendi Bitcoin’lerini çıkaran ve daha sonra kripto paraları satan bir kullanıcının aynı vergi değerlendirmesine tabi olacağını belirtti.

Yüksek Mahkeme tarafından değerlendirilen her iki dava da, 2011 ile 2013 yılları arasında BTC satın alınmasını ve 2017 ile 2018 yılları arasındaki satışları içeriyordu. Bu da, arada binlerce dolarlık bir fiyat farkı olduğunu ortaya koyuyor.  Mahkeme, 2011 yılındaki bir Bitcoin forumundaki gönderiye dayanarak, ilk satıcının elindeki paraları satma niyetini değerlendirdiğini belirterek, Ulusal Vergi Yasası’nın bazı bölümlerine atıfta bulundu. 

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Yüksek Mahkeme, satın alınan BTC’lerin yazlım geliştirme işinin entegre bir parçası olarak daha sonra ciro yapılması maksadıyla edinilmiş varlıklar olarak kabul edilmesi gerektiğine karar verdi. Buna dayanarak mahkeme, alınan BTC’lerin ticari olmayan işlerde de gelir oluşturduğuna karar verdi. Bu da vergi yükümlülüğünü gerektirmektedir”

Coincub, Eylül 2022’de Danimarka’da kriptodan elde edilen kazançların kabaca %37’lik bir vergi oranına ancak kullanıcıların yüksek gelirli olup olmadığına bakarak %52’ye kadar çıkabileceğini ifade etti. Bu, ülkeyi ABD’deki sermaye kazancı yasalarına tabi kripto vergi oranlarının oldukça üzerine çıkarmaktadır.

chat sohbet net Antalya tente