Elon Musk‘ın desteklediği meme token Dogecoin (DOGE), geçtiğimiz 24 saat içerisinde yüzde 37 değer kazandı. Musk’ın ise bu işte parmağı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Geçtiğimiz akşam Elon Musk, sosyal medya devi Twitter’ın logosu Doge olarak değiştirdi. Musk’ın Twitter’ının yeni logusunun meme token Dogecoin’i simgeleyen Shiba cinsi köpek almasıyla, DOGE fiyatı hızla artmaya başladı. 

Elon Musk Dogecoin’i uzaya fırlatma peşinde

Twitter, geç kalmış bir 1 Nisan şakası gibi, resmi mavi kuş logosunu Dogecoin‘in sembolü olan  Shiba Inu köpeğini taklit edecek şekilde değiştirdi. Daha sonrasında ise Musk, değişikliği onaylayan bir tweet paylaştı.

Bilindiği üzere Musk, yıllardır şifreli Tweet’leri ile Dogecoin fiyatına yön veriyordu. Görünüşe göre ise tüm ipleri eline almış durumda. Aynı zamanda elektrikli otomobil markası Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, Twitter’ı ilk satın aldığı dönemlerde Twitter abonelik hizmetleri için DOGE ödeme seçeneği ekleme olasılığını tartışmıştı. 

Öte yandan Musk’ın diğer şirketleri Tesla ve SpaceX’in de ödeme yöntemi olarak DOGE kabul ettiğini hatırlatmakta fayda var.

Bilindiği üzere DOGE fiyatı, o tarihten bu yana elde ettiği kazançların bir kısmını geri vererek 0,092 dolara kadar geri çekilmişti. Ancak Musk’ın yeni hamlesi Dogecoin adına tüm kartları yeniden dağıttı.

DOGE/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Geçtiğimiz günlerde ise Elon Musk, hakkında açılan DOGE fiyatını pompaladığı iddiasıyla 258 milyon dolarlık davayı sona erdirme girişiminde bulundu. Kripto topluluğundan pek çok kişi ise bu hamlenin de Dogecoin fiyatındaki hareketlilikte etkisinin olduğunu düşünüyor.

DOGE fiyatı için sıradaki seviye ne?

Teknik açıdan bakıldığında Dogecoin, aşağıda gösterilen güçlü bir satış alanını (mor) direnç olarak test ettikten sonra kısa vadeli bir geri çekilme yaşadı. Ayrıca, DOGE‘un günlük göreceli güç endeksi (RSI) aşırı alım bölgesine girmiş durumda ve bu da önümüzdeki günlerde düzeltme beklentilerini artırıyor.

DOGE/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Sonuç olarak, DOGE için potansiyel bir geri çekilme senaryosu, nisan ayında bir sonraki aşağı yönlü hedefi olarak mevcut fiyatından yüzde 10 düşüşle 0,089 dolara geri çekilmesine neden olabilir. Bu hedef seviyenin, ayrıca bu yılın başlarında ocak ve şubat aylarındaki yükseliş trendi sırasında direnç görevi gördüğünü de belirtmekte fayda var.

İlginizi çekebilir: Dogecoin (DOGE) gelişmelerinin kripto piyasasına etkisi

Dahası, DOGE için 0,089 doların altında kararlı bir kapanışın, piyasanın nisan veya mayıs ayına kadar bir sonraki aşağı yönlü hedef olarak 0,08 doları görmesini sağlayabileceği düşünülüyor. 

Buna karşılık, bağımsız analist Crypto Kaleo, Dogecoin’in uzun süredir devam eden azalan trend çizgisi direncinin üzerinde bir kırılmaya yaklaşırken uzun vadede yaklaşık yüzde 125 değer kazanacağını öngörüyor.

DOGE/USD haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView/Crypto Kaleo

Kaleo, son olarak “DOGE burada yüksek zaman diliminde düşen trendin üzerine çıktığında, 0,25 doların makul bir hedef olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi ya da önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

chat sohbet net Antalya tente