Memecoin‘ler meme’lerden yola çıkar ve Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralara kıyasla daha yüksek volatiliteye sahiptir. 2021 yılında meme coin’ler ve dog (köpek) meme’li kripto paralar, üstel bir büyüme kaydetti.

2022 yılında ise piyasadaki genel düşüşün esiri olarak kayda değer düşüşler yaşadı. Bununla birlikte memecoin’ler, sosyal medya toplulukları ve çevrimiçi uygulamalardan, bu yerlerde gelişen ani duygulardan oldukça fazla etkilenir. Buna göre de değeri bir gecede çok yükselebileceği gibi bir gecede büyük düşüşler de yaşayabilir. Dün gece, Dogecoin cephesinde yaşanan gelişme Dogecoin fiyatını artırdığı gibi diğer memecoin’leri de etkileyebilir.

Dogecoin gelişmesi

Dün gece saatlerinde, Twitter ve Dogecoin cephesinde yaşanan son gelişme, DOGE fiyatında yüzde 25’ten fazla artış sağladı. Sosyal medya devi Twitter’ın logosu DOGE logosuyla değişti. Bu gelişmeyle birlikte akıllara “Memecoin sezonu başlıyor mu?” sorusunu getiriyor. DOGE’de yaşanan son gelişme coin fiyatını, yüzde 30 artırarak kısa bir geri dönüşten önce aralık ayının en yüksek seviyesi olan 0,107 dolar civarına yükseltti.

Bu gelişme memecoin’ler için bir geri dönüş sinyali olarak da yorumlanabilir. Özellikle de köpek meme’li coin’ler, Dogecoin fiyatındaki artıştan ve bu artışa dayalı yaşanacak gelişmeler sayesinde olumlu etkilenebilir.

Shiba Inu’nun yeni Twitter logosu olarak kullanılması, memecoin’i sosyal medyanın kripto yeteneklerinin merkezine yerleştirmek için daha büyük bir stratejinin parçası olabilir. Dogecoin hayranlığıyla bilinen Elon Musk ve avukatları geçen hafta bir ABD yargıcından, Dogecoin (DOGE) hakkındaki davanın düşürülmesi talebinde bulunmuştu. Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk’a Dogecoin’i desteklemek için halk tarafından “saadet zinciri” olarak bilinen bir “piramit şeması” oluşturduğu iddiasıyla 258 milyar dolarlık tazminat davası açılmıştı. 

Twitter topluluğu, yaşanan bu logo güncellemesine tepki gösteriyor. Dogecoin fiyat hareketleri ve bunun diğer memecoin’lere yansıma potansiyeli ele alındığında DOGE sahipleri de dahil olmak üzere Twitter topluluğu heyecanlanıyor. Twitter topluluğundan gelen tepkiler arasında analist Coin Bureau’nun bir tweet’i de yer alıyor.

Bazı trader grupları ise Elon Musk’ın Dogecoin’i desteklemesinden hoşlanmıyor ve bu durumu, Bitcoin ile ilişkili çok sayıdaki “mevcut finansal avantaj”dan “dikkat dağıtma” şeklinde yorumluyor.

Memecoin sezonu başlıyor mu?

Dogecoin fiyatına paralel olarak diğer memecoin’ler arasında yer alan SHIB ve BabyDoge de artış yaşadı. SHIB, yaklaşık olarak yüzde 5 artarken; BabyDoge ise yaklaşık olarak yüzde 7 artış yaşadı.

İş stratejisti olarak görev yapan Anndy Lian ise memecoin sezonun geldiğini ima ederek “Sıradaki memecoin hangisi?” şeklinde bir tweet paylaştı:

Shiba Inu ve Dogecoin’in meme’lerindeki köpek cinsi Shiba Inu’dur. Bu sayede de Twitter güncellemesinden sonra popüler hale gelen memecoin’ler arasında Dogecoin’den sonra Shiba Inu geliyor. SHIB, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki yüzde 5.82’lik artışla 0.00001145 dolardan işlem görüyor.

Floki Inu da Dogecoin haberiyle yükselmeye başlayan memecoin’ler arasında yer alıyor. Floki Inu’nun resmi hesabından şu şekilde bir tweet atıldı: 

Eski ABD Kongresi adayı ve şimdi kripto podcaster ve Gokhshtein Media’nın kurucusu David Gokhshtein, kripto topluluğundan coşkulu bir yanıt getiren memecoin’ler hakkında bir tweet yayınladı. Tweet’inde herhangi bir coin’den bahsetmedi. Gokhshtein, memecoin’lerin tekrar yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor. Gokhshtein tweet atarak, takipçilerine memecoin’lerin başka bir boğa koşusu yapacağına inanıp inanmadıklarını sordu. 

David Gokhshtein, SHIB’nin 0,01 dolara ulaşacağını iddia ediyor. Gokhshtein, uzun süredir bu coin’leri destekleyen tanınmış bir Shiba Inu ve Dogecoin sahibidir. Gokhshtein ayrıca son zamanlarda SHIB’nin rakibi Floki Inu (FLOKI) hakkında oldukça fazla tweet atıyor. Daha önceki tweetlerinde, memecoin’lerin kripto piyasasına çok sayıda yeni perakende yatırımcı getirebileceği ve Bitcoin ve diğer büyük kripto paralarla ilgilenmelerini sağlayabileceği görüşünü birkaç kez dile getirmişti.

DOGE fiyat analizi

Twitter güncellemesi, DOGE fiyatında yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir artışı tetikleyerek piyasa değerine göre en büyük meemcoin olan DOGE’nin 200 günlük EMA’da zorlu direnç seviyesini 0,082 dolardan aşmasını sağladı. DOGE, kısa bir geri dönüşten önce, gün içi en yüksek seviyesi olan 0,105 doları kaydetmek için 0,100 dolar civarında dolaşıyor.

Dogecoin fiyatındaki büyük artış, kısa süreliğine de olsa Cardano’yu (ADA) geçerek işlem hacmine göre en büyük yedinci kripto para birimi olmasını sağladı. Bununla birlikte topluluk duygularından çok çabuk etkilendiği bilinen Dogecoin’e karşı o zamandan beri yaşanan heyecan azalışı, DOGE fiyatını 0,091 dolar seviyelerine çekti.

Dogecoin’de yaşanan gelişmeler ve bu ani fiyat yükselişi ise kripto topluluğunda yeni bir tartışma konusu başlattı. Bu yükselişin her şeye rağmen köpeklerden esinlenen kripto para birimleri arasında yeni bir ralli başlatıp başlatmayacağı tartışılıyor. 

Dogecoin’in yükselişi, Doge Chain üzerindeki projelerde de yükselişler yaşanmasını sağladı. CoinMarketCap verilerine göre; Doge Chain üzerindeki projelerdeki işlem hacmi son 24 saatte yüzde 30’a yakın bir yükseliş kaydetti.

chat sohbet net Antalya tente