Dolar/TL’deki yatay seyir uzun süre bozuldu.

Türk Lirası,  küresel satış baskısına paralel dolar karşısında yüzde 1’e yakın değer kaybetti.

Gün içerisinde 32,62’yi gören Dolar/TL, 32,48 civarında dengelendi. Euro/TL ise 35,28 seviyesinde alıcı buldu.

Analistler, Dolar/TL’deki yükselişin gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen olumsuz seyirden kaynaklandığını belirtti.

Bugün gelişmekte olan ülke borsalarında son 7 haftanın en sert düşüşü yaşandı. Gelişmekte olan para birimleri dolar karşısında yüzde 2’nin üzerinde değer kaybetti.

“SIKI PARA POLİTİKASI TALEBİ DENGELEYECEK”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunumunda para politikası ve enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, sıkı para politikasının talebi dengeleyeceğini söyledi. Karahan, “Enflasyonu belirlediğimiz ana hedeflerle uyumlu şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi.

NET REZERVLER POZİTİF BÖLGEDE

Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervleri, 31 Mayıs Cuma günü artıya geçerek 1,5 milyar dolara çıktı. Böylece net rezervler 4 yıldan daha uzun süre sonra ilk kez pozitif bölgeye geçti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV yayınında yaptığı değerlendirmesinde, net rezervlerin artıya geçtiğini belirtti ve “Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaynak girişi var” dedi. Şimşek, eksi rezervin bir gündem maddesi olmaktan çıktığını söyledi.

7 MİLYAR DOLARLIK TAHVİL ALIMI

Yabancı yatırımcıların tahvil alımları geçen beş haftada 7,1 milyar doları buldu. Şimşek, DİBS piyasasında yabancı payının yüzde 0,5’ten yüzde 10’a doğru yükselişe geçtiğini söyledi.

Carry trade eleştirilerine de yanıt veren Şimşek, “Bizim ne örtük ne açık bir kur tahhüdümüz yok. Carry trade, piyasanın bir parçası; program sonuç verdikçe vadelerin uzayacağını düşünüyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

chat sohbet net Antalya tente