Bitcoin’i (BTC) yasal bir ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, teknolojik yenilikler üzerindeki tüm vergileri kaldırmaya karar verdi. Bu hamlenin ise “Bitcoin ofisi” olarak da bilinen El Salvador Ulusal Bitcoin Ofisi’nin (ONBTC) kurulmasıyla paralel ilerlediği söylenebilir.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 7 Eylül 2021’de Bitcoin’i yasal olarak kabul ederken, bu teknolojiyi hiperenflasyona ve ABD dolarına bağımlılığa karşı bir araç olarak gördü. Geçtiğimiz 18 ay boyunca El Salvador, Bitcoin yatırımlarını yeniden düzenleyerek ülkeyi yeniden inşa etmek için birçok durumda sermaye kazançlarına yön verdi.

Nayip Bukele, ülkede teknolojik yeniliklerden vergi almayacak

Planlı stratejilerle hareket eden Nayib Bukele, ülkede teknolojik gelişmeyi hızlandırmak için vergi yükümlülüklerinin azaltılması gerektiğine inanıyordu. Söz verdiği gibi Bukele 1 Nisan’da Kongre’ye resmi olarak bir yasa tasarısı göndererek yazılım programlama, kodlama, uygulamalar ve yapay zeka geliştirmenin yanı sıra bilgi işlem ve iletişim donanımı üretimi gibi teknolojik yenilikler üzerindeki tüm gelir, mülk ve sermaye kazancı vergilerini etkin bir şekilde ortadan kaldırdı.

Bitcoin girişimcileri ve şirketleriyle ortak girişimler yürütmek için düzenleyici bir organ olan Bitcoin ofisinin kurulmasının da bu girişimi desteklediğini belirtmekte fayda var. Yapılan açıklamalara göre ise Asociación Bitcoin de El Salvador‘a (El Salvador Bitcoin Derneği) göre ONBTC, ülkeyi dünyada teknolojik ve ekonomik bir güç olarak konumlandırmayı amaçlıyor.

İlginizi çekebilir: Nayib Bukele keseyi açtı: El Salvador, her gün 1 Bitcoin alacak!

Ayrıca, Bukele’nin El Salvador‘u yeniden inşa etmek için sürdürdüğü çabalar arasında turizmi teşvik etmek, terörle mücadele etmek ve bölgesel iş merkezleri kurmak da yer alıyor.

chat sohbet net Antalya tente