Eski Malezya Başbakanı Rezak’ın yeniden inceleme talebine ret – Dünyadan Haberler

 Eski Malezya Başbakanı Rezak'ın yeniden inceleme talebine ret

Böylece Rezak’ın suçlu bulunduğu milyar dolarlık kamu yatırım fonu 1MDB’deki yolsuzlukla ilgili aklanma umudu tükenmiş oldu.

Alt mahkeme tarafından verilen 12 yıllık hapis cezasını federal mahkemenin geçen yıl onamasının ardından Rezak mahkum olan ilk Malezya başbakanı olmuştu.

İtiraz için hukuki yolları kapanan 69 yaşındaki siyasetçi kraliyet affından yararlanmak için başvurdu. Talebi kabul edilmesi halinde Rezak 12 yıllık cezasını tamamlamadan serbest kalabilecek.

Devrilen tren alev alev yandı

Devrilen tren alev alev yandı

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Federal Mahkeme Hakimi Vernon Ong 5 üyeli panelin 4’e karşı 1 oyla Rezak’ın yeniden inceleme başvurusunun reddedildiğini açıkladı.

Mahkemenin geçen yılki kararında herhangi bir adli hata olmadığını belirten Ong yeniden inceleme kararının sadece “sınırlı ve olağanüstü durumlarda” verildiğini vurguladı.

Rezak’ın avukatı Shafee Abdullah heyetin içinde itiraz eden bir isim olduğu için mahkemede atılabilecek bir adım daha olduğunu belirtirken bu adımın ne olacağı hakkında açıklama yapmadı.

ABD ve Malezyalı müfettişler Rezak’ın göreve başladığı 2009 yılında kurulan kalkınma fonu 1Malaysia Development Berhad’dan (1MDB) 4,5 milyar dolar çalındığını ve bu paranın 1 milyar dolardan fazla kısmının Rezak’la ilintili hesaplara aktarıldığını tespit etmişti.

Rezak görevde olduğu süreçte Malezya’daki soruşturmaları engellese de yurt dışındaki soruşturmalar devam etmiş ve 2018 yılındaki seçimleri kaybettikten sonra hakkında dava açılmıştı. Hakkında açılan 3 dava daha devam ederken Rezak suçlamaların tamamını reddediyor.

chat sohbet net Antalya tente