ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC), iflas eden bazı ABD bankalarının potansiyel kurtarıcılarından, herhangi bir kripto hizmetini desteklememeleri çağrısında bulundu. 

FDIC, Signature Bank müşterilerinin kripto faaliyetleri yapmasını istemiyor

Reuters‘ın haberine göre, FDIC düzenleyicileri, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank gibi kapanan ABD kredi kuruluşlarını satın almak isteyen bankalardan 17 Mart’a kadar teklif sunmalarını istedi.

Yapılan açıklamalara göre FDIC, yalnızca mevcut banka sözleşmesi olan bankalardan gelen teklifleri kabul edeceği ve özel sermaye şirketleri yerine geleneksel alacaklılara öncelik verecek. FDIC, SVB ve Signature’ın tamamını satmayı planlarken, şirketin tamamının satışının gerçekleşmemesi halinde bankaların bir bölümüne yönelik teklifler de değerlendirilebilecek.

FDIC, ayrıca Signature Bank alıcılarının bankadaki tüm kripto para eylemlerinden vazgeçmeyi kabul etmesini şart koştu.

New York merkezli Signature Bank, ABD’deki en önemli kripto dostu bankalardan bir tanesi. Banka, Coinbase borsası, stablecoin ihraççısı Paxos Trust, kripto saklama kuruluşu BitGo ve iflas eden kripto kredi şirketi Celsius gibi şirketlere hizmet veriyordu ve kripto endüstrisindeki birçok ortaklığıyla tanınıyordu.

Bilindiği üzere ABD temsilcisi Tom Emmer, kısa süre önce yaptığı açıklamalarda kripto varlıkları bir tehdit unsuru olarak nitelendirmişti. Buna ek olarak Emmer, dijital varlıkları diğer unsurların yanı sıra siyasi olarak popüler olmayan faaliyetlerin önünü kesmek için bir casusluk aracı olarak kolayca silah haline getirilebileceğini ifade etti. FDIC’in son hamlesi ise Tom Emmer’ın açıklamalarının hemen ardından geldi.

Bilindiği üzere New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı 12 Mart’ta Signature Bank’i resmen kapatarak devraldı. Bakanlık, kripto dostu bankayı kapatırken kayda değer herhangi bir açıklamada bulunmakla kalmadı, aynı zamanda FDIC’yi de kayyum olarak atadı. FDIC, mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’in tüm mevduatlarını ve varlıklarının çoğunu, kurumu potansiyel teklif sahiplerine pazarlarken FDIC tarafından işletilecek tam hizmetli bir banka olan Signature Bridge Bank’a devretti.

Related: Silvergate, SBV collapse ‘definitely good’ for Bitcoin, Trezor exec says

ABD Temsilciler Meclisi’nin eski bir üyesi olan Barney Frank ise New York düzenleyicilerinin, iflas etmemesine rağmen Signature Bank‘i kapattığına yönelik açıklamalarda bulundu. Frank, ayrıca bu eylemin çok güçlü bir kripto karşıtı mesaj olarak kripto endüstrisi üzerinde güç göstermek olduğunu iddia etti. Ancak FDIC geçen ocak ayında yaptığı açıklamada, bankacılık kuruluşlarının yasa ya da yönetmeliklerin izin verdiği herhangi bir sınıf ya da türdeki müşterilere bankacılık hizmeti vermesini yasaklamadığını belirtmişti.

Daha sonraki raporlarda ise Signature Bank CEO’su Joseph DePaolo ve finans müdürü Stephen Wyremski’nin, bankanın kapatılmasından sadece üç gün önce, bankanın finansal olarak hiçbir sorunu olmadığını iddia ederek dolandırıcılık yaptıkları öne sürüldü. Buna ek olarak bankanın şu anda kara para aklama iddiasıyla da soruşturulduğu bildirildi.

chat sohbet net Antalya tente