Fed başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının beklenenden daha yüksek olabileceğini söyledi.

Powell, enflasyonda yaşanan düşüş hızının yavaşladığını belirterek, para politikasında daha fazla katı bir tutum izleneceğin konusunda uyarılarda bulundu.

Powell şunları söyledi:

“Gelen son ekonomik veriler, beklenenden daha sert geldi ve bu faiz oranlarının nihai seviyesinin tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor”

Powell, enflasyonla olan mücadelelerin henüz bitmediğine dikkat çekti:

“Şimdiye kadar çok yol aldık ve sıkılaştırmamızın tüm etkileri henüz hissedilmedi. Tüm bunlara rağmen daha yapacak çok işimiz var

Powell, fiyat istikrarının yeniden sağlanması için kısıtlayıcı politikalarının devam edeceğini vurguladı:

“Fiyat istikrarını yeniden sağlamak için, muhtemelen bir süre daha kısıtlayıcı bir para politikası tutumumuzu sürdürmemizi gerektirecek. 

Geçmişe bakıldığında, gevşetme politikasının erken yapılmamasına dair güçlü uyarılar söz konusu. İşimiz bitene kadar yola devam edeceğiz”

Powell, konut gibi bazı alanlarda ise enflasyon konusunda çeşitli ilerlemek sağladıklarını belirtti.

Kripto paralar ile ilgili gelen bir soru üzerine konuşan Powell, inovasyonu engellemek istemediklerini vurgularken uygun düzenlemelerin getirilmesi halinde stablecoin’lerin finansal sistem içinde yeri olabileceğini söyledi.

Bitcoin düşüş yaşadı. 

Jerome Powell’ın açıklamalarının ardından, lider kripto para Bitcoin’in değerinde düşüş yaşandı

Bitcoin, Fed başkanının faiz oranlarının beklenenden daha yüksek olacağını ifade etmesinin ardından, 22.000 dolar seviyesinin altına geriledi. Varlık, kısa bir süre sonra tekrar 22.000 dolar seviyesini aşmayı başardı.

Bitcoin, yazı kaleme alındığı sırada Bitstamp’ın sağladığı verilere göre, 22,276 dolar üzerinden işlem görüyor.

chat sohbet net Antalya tente