KAYNAKCNN TÜRK

Macron, ”Yeni bir işbirliği başlatarak, Ukrayna’nın toprağını, hava sahasını korumasını sağlayacak, Fransız savaş uçağı Mirage 2000-5’in transferini açıklayacağız ve pilot eğitim programına ve uçakların transferine başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Fransada Ukraynaya askeri destek Uçak transferine başlayacağız

RUSYA’NIN TEPKİSİNE RAĞMEN FRANSA, UKRAYNA’YA ASKERİ DESTEĞİNİ ARTIRIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı, ”Başkan Zelenski’ye pilotların bu yaz eğitilmesini teklif edeceğiz, normalde beş ila altı ay sürer, böylece yıl sonunda pilotlara ve uçaklara sahip olabilir.”

Fransada Ukraynaya askeri destek Uçak transferine başlayacağız

İki Fransız televizyonuna ortak röportaj veren Macron, barıştan yana olduklarını, ancak bunun Ukrayna’nın teslim olması anlamına gelmediğini söyledi. Rusya’ya ve halkına karşı savaş açmadıklarını, gerilimi tırmandırma peşinde olmadıklarını da savundu;

”Silahlarımızı sivillere saldırmak ve Rusya’daki hedefleri bombalamak için kullanmanıza değil, size saldıran hedefleri etkisiz hale getirmek için kullanmanıza izin veriyoruz.” dedi.

Ukraynalı askerlerle ilgili duruma da değinen Macron, “4 bin 500 Ukrayna askerinin eğitilmesini teklif ediyoruz.” ifadesini kullandı. Eğitimlerin Ukrayna topraklarında değil, Fransa’da gerçekleştirileceğini kaydetti.

FRANSA’DA ZELENSKİ TARTIŞMASI

Batı’dan silah desteği arayışını sürdüren Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ise Fransız meclisine hitap etti. Oturuma radikal sol parti ve aşırı sağ partinin meclise gitmemesi dikkat çekti;

Fransada Ukraynaya askeri destek Uçak transferine başlayacağız

”Sevgili dostlar, aslında bir hafta sonra Diplomasi Günü gerçekleşecek. Açılıştaki Barış Zirvesi, bizi bu savaşın adil bir şekilde sona ermesine yaklaştıracak bir format haline gelebilir.” şeklinde konuştu.

Rusya’dan da Macron’un açıklamalarına yanıt gecikmedi. Kremlin Sözcüsü “Macron, Fransa’nın Ukrayna ihtilafında ‘doğrudan’ rol almasına hazır.” ifadesini kullandı.

chat sohbet net Antalya tente