İflas eden FTX borsasının Avrupa kolu FTX EU, Avrupalı müşterilerin para çekme taleplerini iletebilmesini sağlayacak bir web sitesi açtı.

FTX EU, Avrupalı kullanıcılarına geri ödeme yapmaya hazırlanıyor

FTX borsasının çökmesinden yaklaşık beş ay sonra uygulamaya geçirilen çözümün, Finance Magnates haberine göre, Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından onaylandığı bildirildi.

FTX EU’dan para çekmek için yeni açılan web sitesinin ekran görüntüsü. Kaynak: FTX Europe

FTX EU tarafından alınan bir e-postaya istinaden hazırlanan raporda, yeni internet sitesinin etkilenen müşterilere geri ödeme yapmak dışında herhangi bir ürün ya da hizmet sunmayacağı belirtildi.

www.ftxeurope.eu isimli yeni alan adımızın, sizin de tespit ettiğiniz gibi düzenleyici kurumumuz CySEC tarafından onaylandığını bildiriniz. Web sitesi  yalnızca tüm FTX EU LTD müşterilerinin FIAT bakiyelerini talep edebilmeleri için kullanılacaktır. Bu web sitesi üzerinden herhangi bir hizmet veya ürün sunulmayacaktır.”

FTX EU, Avrupa Ekonomik Alanı ve Orta Doğu’daki kullanıcılara sunulmuş olsa da, kaç kullanıcının bu hizmetten yararlanacağı henüz bir kesinliğe ulaşmış değil. 

Bilindiği üzere FTX EU, Avrupalı kullanıcılara Mart 2022’de hizmet vermeye başlamıştı. FTX borsası ise Kasım 2022’de kepenk indirdi. Dolayısıyla para çekecek olan müşterilerin sayısının ise çok fazla olması beklenmiyor.

FTX Japan‘in ise mağdur olan müşterilerine halihazırda telafi yapmış olan bir başka iştirak olduğunu belirtmekte fayda var. FTX Japan, geçtiğimiz şubat ayının sonlarında, yaklaşık 50 milyon dolar tutarındaki fonların tamamen çekilmesine izin verdi.

Öte yandan FTX ve borsaya bağlı 130 şirketinin 11 Kasım 2022’de resmen iflas başvurusunda bulunmasından kısa bir süre önce, Kıbrıs düzenleyici kurumu, 9 Kasım’da FTX UE’dan faaliyetlerini askıya alması talebinde bulunmuştu. 

FTX EU‘nun merkezi ise faaliyet gösterdiği sürece nispeten kısa süreliğine İsviçrede idi.

FTX EU web sitesi Kıbrıs menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından onaylandı: Kaynak: Cyprus Securites and Exchange Commission
chat sohbet net Antalya tente