Savaşlar insanlara, canlılara, hayvanlara zarar veriyor. Ancak görülmeyen zararlardan biri de her zaman kültürel hasar oluyor. Gazze’de Filistin toplumunun en önemli kültürel hazineleri şimdi harabeye dönüşmüş durumda.

Gazzede Hristiyan kültürü de tehlikede

“Sebebi nedir? Neden? Allah’tan bölgeye barışı getirmesini istiyoruz. Köklerimiz burada, 2000 yıldır buradayız ve gitmeyeceğiz, burada kalıyoruz, hayatımıza devam ediyoruz.”

Habib Silas, Gazzeli bir Hristiyan. Rum Ortodoks Kilisesi Rahibi Silas, 17 kişinin bu kilisede sığınırken öldürüldüğünü ifade ediyor. İsrail ordusuna göre ise hedef o kilise değildi, yanlışlıkla vurulan 20 binden fazla sivilden 17’si buradaydı.

Gazzede Hristiyan kültürü de tehlikede

“Caminin kendisi bizim söyleyebileceğimiz gibi, insanların bir sembolü ve Gazze’deki günlük kültürel yaşamın bir sembolü. Ne yazık ki Gazze’deki insanların bu kaybıyla birlikte, kimliklerinin ve gözlemlerinin çok önemli bir sembolünü kaybettiler.”

Gazze camii de hedef alınan ibadethanelerden biri. Cami, Filistinlilerin Gazze’ye yerleşmesiyle birlikte yapılan ilk ibadethane. Bu nedenle Filistin tarihine ışık tutuyordu.

Gazzede Hristiyan kültürü de tehlikede

14. yüzyıla uzanan Gazze Hamamı da yıkılan tarihi hazinelerden birisi. İsrail ordusu bir Hamas lideri ve ekibinin bu hamamda kaldığını iddia ederek onu yerle bir etti. Vizite ücretlerinin asılı olduğu bu tabela dışında hiçbir şey kalmadı.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri