Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Küresel piyasalarda bankacılık krizi endişeleri yaşanıyor. Bu durum, güvenli liman olarak görülen altına talebi artırdı.

GRAM ALTIN 1,5 AY SONRA REKOR KIRDI

Dışarıda ons altın 1.940 dolara yaklaştı, şubat başından bu yana en yüksek seviyesini gördü. İçeride gram altın da bir buçuk ay sonra rekor kırdı. Gram altın bu sabah uluslararası piyasalarda 1.184 liraya çıktı.

Hem ons hem gram altın bu hafta yüzde 3 değer kazandı.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının ardından 1.180 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın 1.929 lira, Cumhuriyet altını da 8.035 liradan satılıyor.

Dün yüzde 0,75 artışla günü 1.918 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda 1.931 dolardan alıcı buluyor.

ABD’de başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan bankacılık sektörüne ilişkin endişeler piyasalarda oynaklığı had safhaya çıkarırken, önemli merkez bankalarının atacağı adımlara yönelik beklentilerde de belirsizlik arttı.

ECB, FAİZİ 50 BAZ PUAN ARTIRDI

Avrupa Merkez Bankası faizleri 50 baz puan artırdı.

Banka ana refinansman faizini yüzde 3,50; marjinal fonlama tesisini yüzde 3,75 ve gecelik mevduat faizini de yüzde 3 seviyesine çıkardı.

Bugün ABD’de konut başlangıçları başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.890 doların destek, 1.950 doların direnç konumunda bulunduğunu söyledi.

Spot piyasada altın satış fiyatları;

Çeyrek altın 1944 lira,

Yarım altın 3888 lira,

Cumhuriyet altını 7746 lira

Gremse altın 19463 liraya satılıyor.

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

chat sohbet net Antalya tente