Ethereum’un (ETH) Eylül 2022’de ağını Proof-of-Work (PoW) algoritmasından, Proof-of-Stake’e (PoS) taşımasının ardından, Bitcoin (BTC), hala PoW algoritmasını kullandığından büyük tepki ile karı karşıya.

Ethereum Merge’ün geçekleştirilmesinden bu yana, neredeyse bir senedir çevre aktivistlerinin yanı sıra kripto piyasasından pek çok uzman da Bitcoin’in bir an evvel Hisse Kanıtı’na (PoS) geçiş yapması gerektiği konusunda baskı yapıyor.

Greenpeace, Bitcoin’e sanat ile tepki verdi

Uluslararası çevre sivil toplum kuruluşu Greenpeace, Bitcoin’e yeniden savaş açmış durumda. 

Greenpeace‘in Bitcoin’e (BTC) karşı son hamlesi, iklim üzerindeki etkisini vurgulamayı amaçlayan bir sanat eserinin yaptırılması oldu. Ancak sanat eseri, onu benimsemek isteyen Bitcoin destekçileri tarafından büyük övgüyle karşılandı.

Geçtiğimiz gün Greenpeace, Bitcoin’in ağını Proof-of-Stake’e (PoS) taşımayı amaçlayan “iklimi değil, kodu değiştir” kampanyası için sanat aktivisti Benjamin Von Wong ile bir araya geldi.

Greenpeace, Bitcoin destekçileri tarafından benimsenen popüler bir meme olan Bitcoin logosu ve kırmızı lazer gözlere sahip 3,3 metre boyunda bir kafatası olan “Satoshi’nin Kafatası” adlı sanat eserini tanıttı.

Geri dönüştürülmüş elektronik atıklardan yapılan kafatasının üzerinde, sözde Bitcoin madenciliğinin ve ağ işlemlerini doğrulamak için kullanılan milyonlarca bilgisayarın neden olduğu fosil yakıt ve kömür kirliliğini temsil eden sigara yığınları yer alıyor.

Bitcoin topluluğu, sanat eserini kucakladı

Greenpeace’in pazarlama faaliyetleri, Bitcoin destekçilerinin sanat eserine hayranlıklarını göstermeleriyle beklenmedik bir durum oluştu ve kimileri ise şimdiden eseri  bir maskot olarak benimsemeye başladı.

Kripto madencisi Compass Mining’in medya strateji direktörü Will Foxley, sanat eserini “havalı” olarak nitelendirdi ve Twitter profil resmini Satoshi’nin Kafatası’nın bir görüntüsüyle değiştirdi.

Coin Metrics kurucu ortağı Nic Carter 24 Mart’ta paylaştığı bir tweet’te heykelin bugüne kadarki en metal Bitcoin sanat eseri olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere Greenpeace’in kampanyası yaklaşık bir yıl önce diğer iklim grupları ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen ile birlikte başlatıldı.

Ne var ki Bitcoin geliştiricileri de madenciler ve hükümet üzerinde baskı kurmayı amaçladıklarını belirttiler ve 30 önemli kuruluşun değişimi kabul etmeleri halinde Bitcoin’i PoW’dan PoS’a taşıyabileceklerini iddia ettiler.

chat sohbet net Antalya tente