KAYNAKAFP

KUZEY KORE’DEN 3 KEZ SINIR İHLALİ

Kuzey Kore – Güney Kore sınırında tansiyon bir kez daha yükseldi. Güney Kore ordusu, bir grup Kuzey Kore askerinin sınırı ihlal etmesi nedeniyle uyarı ateşi açtı. Ordu, Kuzey Koreli askerlerin son iki haftada gerçekleştirdiği sınır ihlali sayısının 3’e yükseldiğini dile getirdi. Ateşin ardından Kuzey Koreli askerlerin kısa süre sonra kendi ülke sınırlarına döndüğü ifade edildi. Olayın “yanlışlıkla” yaşandığının değerlendirildiğini belirten yetkililer, Kuzey Koreli askerlerin kendi sınırlarına döndükten sonra gece boyunca sınır hattında çalışmayı sürdürdüğünü aktardı.

Güney Kore ve Kuzey Kore gerilimi yine tırmanıyor

GÜNEY SINIRA DUVAR BENZERİ YAPI İNŞASI

BBC doğrulama ekibi, Kuzey Kore’nin güney sınırına yakın bölgede artan askeri faaliyetlerini uydu görüntüleri üzerinden inceledi. Uydu görüntüleri Kuzey Kore’nin güney sınırına duvar benzeri yapı inşa ettiğini gösterdi. BBC, bölgede daha önce yüksek çözünürlüklü kayıtların bulunmaması nedeniyle inşaatın tam ne zaman başladığının bilinmediğini, fakat kasım 2023’te çekilen görüntüde de bu yapıların görülmediğini dile getirdi.

Güney Kore ve Kuzey Kore gerilimi yine tırmanıyor

BBC’ye konuşan Güney Koreli Askeri ve Savunma Uzmanı Dr. Uk Yang, “Kişisel değerlendirmeme göre ilk kez bir yeri diğerinden ayırma anlamında bir bariyer inşa ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Güney Kore ve Kuzey Kore gerilimi yine tırmanıyor

chat sohbet net Antalya tente