Her zamanki seyrinde devam eden kripto para borsası Binance‘in dengesi, geçtiğimiz akşam ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) taktığı çelme ile bozuldu. CFTC, Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya, mevzuat ihlalleri gerekçesiyle dava açtı. Ünlü CEO, şirketi ve hakkındaki iddiaları yalanlarken bir yandan da Binance için hasar kontrol önlemlerini başlattı. 

Bilindiği üzere 2022 yılından bu yana kripto piyasasında süregelen felaketler, ekosistemi büyük ölçüde etkiledi. Ancak FTX borsasından Sam Bankman-Fried ve Terraform Labs’ten de Do Kwon gibi kripto girişimcilerinin karıştığı olaylar, yatırımcıların kripto ekosistemine olan güvenini sarsmış durumda. 

Ne var ki açılan davaların ardından açıklama yapmakta gecikmeyen Changpeng Zhao, Binance’in hiçbir koşulda kar amaçla bir iş yürütmediğini ve piyasayı manipüle edecek herhangi bir girişiminin bulunmadığını iddia etti. 

Yine de kripto ekosisteminde uzun süredir yaşanan olumsuz olaylardan etkilenen yatırımcılar, yapılan açıklamalar karşısında güvenini koruyamadı ve dava duyurusunu takip eden 24 saat içerisinde, Binance’ten 3.400’ün üzerinde Bitcoin çekti.

Olası bir kapanma durumunda, yatırımcılar varlıklarını Binance’ten kurtarmak için harekete geçti. Bu durumun ise diğer borsaların işine geldiği söylenebilir, zira Binance, toplam Bitcoin bakiyesinde azalma yaşanırken, diğer borsaların bakiyelerinde artış yaşandı.

Borsalardaki Bitcoin bakiyeleri. Kaynak: coinglass.com

Binance borsasının BTC bakiyesi, geçtiğimiz hafta 3.900 adet Bitcoin kaybetti. Borsa, bu miktarın 3.400’ü ise yalnızca son 24 saat içerisinde kaybetti.

Binance’teki Bitcoin bakiyesi. Kaynak: coinglass.com

Binance’in rakip borsaları Coinbase, Bitfinex ve Gemini ise 24 saatlik zaman diliminde BTC rezervlerinde artış kaydetti.

Kripto borsalarındaki Bitcoin bakiyesi. Kaynak: coinglass.com

İlginizi çekebilir: CFTC davasından önce Binance’te 580 milyon dolarlık çıkış!

Genel olarak tüm kripto para borsalarında 20 Mart tarihinden bu yana Bitcoin bakiyelerinin azaldığını da belirtmekte fayda var. Son bir hafta içerisinde yaklaşık 27.000 adet BTC borsalardan uçup gitti.

chat sohbet net Antalya tente