Hong Kong uzun süredir, kripto borsaları için yeni bir lisans rejimi başlatmak üzere çalışmalara devam ediyor. Ancak bunun öncesinde Hong Kong’da faaliyet göstermeye başlayan kripto şirketleri bölgede bazı beklenmedik müttefikler bulmuşa benziyor. Bu müttefiklerin ise Çin merkezli bankalar olduğu bildirildi.

Hong Konglu kripto şirketleri, Çinli bankaların merceğinde

Bloomberg’in 27 Mart tarihli haberine göre, Shanghai Pudong Development Bank, Bank of Communications Co. ve Bank of China Ltd. gibi Çinli bankalar, Hong Kong‘daki kripto şirketlerine bankacılık hizmetleri sunmaya başladı. Aynı zamanda bu bankaların kripto şirketleriyle görüşmeler gerçekleştirildiği de bildirildi.

Bir kaynak ise Çinli bir banka satış temsilcisinin bankacılık hizmetleri sunmak için bir kripto firmasının ana ofisini bile ziyaret ettiğini iddia etti. Tüm bunların Çin’de devam eden kripto yasağına rağmen gerçekleşmesi ise dikkat çekti.

Cointelegraph daha fazla bilgi almak için Shanghai Pudong Development Bank, Bank of Communications Co. ve Bank of China Ltd’ye ulaştı, ancak haberin yayın saati itibarıyla bir yanıt alamadı.

Hong Kong merkezli kripto alım satım platformu OSL’nin Bankacılık İlişkileri Başkanı Julia Pang, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, şirketin Çinli bankaların düzenlenmiş kripto endüstrisiyle etkileşime girme konusundaki ilgisinin arttığını söyledi. Pang, bu durumu memnuniyetle karşıladıklarını da sözlerine ekledi.

Pang, ayrıca konuya ilişkin “Bu gelişme hem sektör hem de daha kapsamlı ekosistem için cesaret verici, zira geleneksel finans kurumlarının kripto sektörüne ilişkin anlayışının olgunlaştığını gösteriyor” açıklamalarında bulundu. 

Şirket sözcüsü ise şu anda herhangi bir devlete ait Çin bankası tarafından firmaya başvurulup başvurulmadığı konusunda bir yorumda bulunamayacaklarını söyledi.

Öte yandan geçtiğimiz yıl ekim ayında Hong Kong Hükümeti dijital para birimlerini düzenlemek için kendi yasa tasarısını sunma fikrini ortaya atmıştı. Bunun üzerine Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) ise 20 Şubat’ta kripto borsaları için önümüzdeki haziran ayında yürürlüğe girecek bir rejim önerisi yayınladı.

chat sohbet net Antalya tente