Pek çok ülke ülke 2022 yılında ayı piyasasının yanı sıra kripto para piyasasında meydana gelen dolandırıcılıklar sebebiyle daha büyük büyük kayıplar yaşadı. 

Hong Kong,kripto dolanıdırıcılıklarından en çok etkilenen ülkelerden biri oldu

Kripto dolandırıcılıkları sebebiyle meydana gelen kayıplar Hong Kong’da geçtiğimiz yıl, 216,6 milyon doları buldu. Bu verilerin ışığında ise Hong Kong’da yaşanan kayıpların, bir önceki yıla göre yüzde 106 artış göstermiş olduğu ortaya çıktı. 

South China Morning Post‘un haberine göre, 2022 yılında Hong Kong’da bildirilen kripto bağlantılı dolandırıcılık vakalarının sayısı, 2021 yılında polis tarafından kaydedilen 1.397 vakaya kıyasla yüzde 67 artarak 2.336’ya ulaştı. 

Hong Kong polisi CyberDefender web sitesindeki resmi verilere göre, kripto paraları kapsayan Hong Kong dolandırıcılıkları, teknoloji suçlarında şehir sakinlerinden çalınan toplam 3,2 milyar HKD’nin (407 milyon dolar) yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. 

Alınan verileri göre, teknoloji suçlarının tamamı 2022 yılında yaklaşık 23.000 vaka ile sonuçlandı.

Hong Kong’daki teknoloji suçu rakamları. Kaynak: Hong Kong police CyberDefender website

SCMP kaynaklarına göre polis, dolandırıcıların kimliklerini, işlem akışını ve nihai varış noktasını gizleyebilmesiyle, kripto paraların çevrimiçi dolandırıcılık için bir araç olarak kullanımındaki bir artışa tanık oldu. İçeriden biri, çevrimiçi suçlarda kripto kullanımının, suç fonlarının takibini icra için daha karmaşık hale getirdiğini belirtti.

Emniyetin siber güvenlik ve teknoloji suçları bürosu da kripto ile ilgili sıradan bir dolandırıcı hakkında bazı gözlemlerini paylaştı ve bu tür failleri kripto varlıklara, değerli varlıklara ya da döviz ürünlerine yatırım yapma konusunda son derece deneyimli gibi davranan kişiler olarak tanımladı. Polis, bu tür kişilerin genellikle kurbanları sahte işlemler ve getiriler gösteren sahte yatırım uygulamaları yüklemeye ikna ettiğini belirtti.

Related: Binance launches anti-scam campaign after Hong Kong pilot run

Öte yandan rapor, Hong Kong hükümetinin kripto para  altyapısının geliştirilmesiyle giderek daha fazla ilgilenmeye başladığı ve kripto düzenleme yaklaşımını Çin’in 2021’de uyguladığı genel kripto yasağından ayırdığı bir dönemde geldi. Geçtiğimiz şubat ayında Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, Haziran 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek olan kripto borsaları için yeni önerilen lisanslama rejimi hakkında kamuoyundan geri bildirim istedi.

chat sohbet net Antalya tente