Yeni bir analiz, Bitcoin‘in (BTC) yeni bir boğa piyasasına doğru yol aldığını ve bu süreçte ciddi getiriler sağlayabileceğini ortaya koyuyor

Bitcoin ve dijital varlık hedge fonu Capriole Investments‘ın kurucusu Charles Edwars, 2 Nisan’da attığı bir tweet’te SLRV Ribbons metriğinde “tanıdık” bir boğa sinyaline işaret etti.

Edwards SLRV “yeni trend” başlatıyor

SLRV Ribbons, potansiyel Bitcoin karlılığını ölçmek için kullanılan bir araçtır. Capriole tarafından 2022 yılında ortaya atılan bu araç, tanınmış analist David Puell’in Kısa-Uzun Vadeli Gerçekleşen Değer (Short-to-Long-term Realized Value -SLRV) Oranına dayanmaktadır.

SLRV Oranı, son 24 saat içinde aktif olan BTC arzının yüzdesini alır ve bunu 6-12 ay önce aktif olanla karşılaştırır. Sonuç, belirli bir noktada kısa vadeli arzın ve uzun vadeli arzın ne kadar aktif olduğunu gösterir.

Edwards’a göre bu sayede bir yatırımcı hem duyarlılık hem de olası fiyat gidişatı hakkında fikir sahibi olabilir, ancak zaman içinde bu tür arz değerleri değişebilir.

SLRV Ribbons, iki hareketli ortalama arasındaki etkileşimi analiz ederek bunu ele almaya çalışır. Kısa vadeli 30 günlük MA, uzun vadeli 150 günlük MA’nın üzerinden geçtiğinde, Bitcoin yükseliş aşamasının başlangıcında demektir.

Edwards’ın tanıtıcı bir blog yazısında açıkladığı üzere, güvenilir Bitcoin analiz araçları söz konusu olduğunda bu metrik “olabildiğince basit” ve şu anda 2023’ün başlarında gerçekleşecek bir geçişle klasik yükseliş davranışını tekrarlıyor.

“SLRV şeritlerinde yeni bir trend var ve tanıdık görünüyor,” diye özetledi.

Bitcoin SLRV Ribbons açıklamalı grafik. Kaynak: Charles Edwards/ Twitter

Nispeten yeni olmakla birlikte Edwards, SLRV Ribbons’ın hem güvenilirliğini hem de BTC yatırım getirilerini satın alma ve elde tutmaya kıyasla iyileştirme kapasitesini göstermek için geriye dönük test edildiğini ekledi.

Bitcoin hala “ucuz”

SLRV, bu ay Edwards’a deja vu hissi veren tek Bitcoin metriği değil.

Daha önce Cointelegraph tarafından ele alınan Bitcoin Yardstick, Bitcoin piyasa değerinde hash oranına karşı bir toparlanma olduğunu ortaya koyuyor ancak BTC’yi mevcut fiyatlarla hala “ucuz” olarak sınıflandırıyor.

31 Mart’ta “Bitcoin Yardstick, 2019’un en düşük seviyelerine çok tanıdık bir işaret çiziyor,” diye yorumladı.

O yılın başlarında “ucuz” bölgeden çıktıktan sonra BTC/USD, Mart 2020 COVID-19 çapraz piyasa çöküşü sırasında yalnızca kısa bir geri dönüş gördü.

Bitcoin Yardstick grafiği. Kaynak: Charles Edwards/ Twitter

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve fikirler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

chat sohbet net Antalya tente