Kripto para birimi düzenlemesinin erken dönemi, açık yönergeler ve gözetim eksikliği sebebiyle sık sık ertelendi. Hükümetler ve finans kurumları, bu yeni para birimi biçimine nasıl yaklaşılacağı konusunda kararsızdı ve çoğu, görmezden gelme yaklaşımı benimsemeyi seçti. Bu, ne yazık ki günümüzdeki dolandırıcılık ve hırsızlığın yaygın olduğu, Vahşi Batı benzeri bir ortama yol açtı.

Ancak son yıllarda, kripto para birimi alanında daha fazla düzenleme için artan bir baskı olduğunu görüyoruz. Hükümetler ve finansal kurumlar, kripto para birimlerinin geleneksel finansal sistemleri bozma potansiyelini fark etmeye ve onlarla ilişkili riskleri azaltmak için adımlar atmaya başladılar.

Düzenleyicilerin odaklandığı ana alanlar ise kara para aklamanın ve terörizmin finansmanının önlenmesi olmuş durumda. Bunu yapmak için birçok ülke, kripto para borsalarının kullanıcılarının kimliklerini doğrulamasını ve şüpheli faaliyetler için işlemleri izlemesini gerektiren “müşterinizi tanıyın” (KYC) ve “kara para aklamanın önlenmesi” (AML) düzenlemelerini uygulamaya koydu.

Bir diğer odak noktası da yatırımcıların korunmasıydı. Düzenleyiciler, perakende yatırımcıları dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonundan korumak için ilk madeni para teklifleri (ICO’lar) ve diğer kripto para birimi tabanlı bağış toplama faaliyetleri için kurallar ve yönergeler getirdi.

Gelecekte, kripto para birimi düzenlemesinin gelişmeye ve daha karmaşık hale gelmesi muhtemeldir. Hükümetler ve finans kurumları, bu yeni para biriminin getirdiği zorluklarla boğuşmaya devam edecek ve muhtemelen tüketicileri korumak ve yasa dışı faaliyetleri önlemek için daha proaktif bir yaklaşım benimseyecek. Bazı ülkeler kripto para birimini yasaklamış durumda. Onun dışında yer alan çoğunluk ülkeler ise aktif olarak kripto pazarı için yasal bir çerçeve oluşturmak için çalışıyor.

İngiltere ise bu konu hakkında aktif olarak çalışan şirketlerden biri. Öyle ki ülkenin bazı yöneticileri, bu gelişimde oldukça geri kaldıklarını düşünüyor. 

Birleşik Krallık Lordlar Kamarası Üyesi Philip Hammond, kısa bir süre önce, ülkenin kripto konusunda merkez olmak için oldukça geri kaldığını ve bunun için acilen harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

İngiltere’nin üst düzey yöneticilerinden Philip Hammond, kripto atılım çağırısında bulundu

Birleşik Krallık Lordlar Kamarası Üyesi Philip Hammond, eski şansölye kripto şirketi Copper’ın başkanı olarak yeni bir rol üstlendiğinden, İngiltere’nin dijital varlıklar için bir finans merkezi olarak AB rakiplerinin gerisinde kaldığı konusunda uyarıda bulundu.

Financial Times‘ta yer alan detaylara göre Hammond, Mayfair merkezli fintech grubunun kripto para piyasasındaki kargaşa yaşanmasına rağmen büyük bir atılım yaşandığını söyledi.

Bununla birlikte Hammond, İngiltere’nin halihazırda devam eden kripto dönüşüm yarışında, ülkelerle rekabet edebilmek için dijital varlıkları yöneten daha etkili bir düzenleyici çerçeve oluşturma konusunda daha hızlı hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Financial Times’a konuşan Hammond “Britanya’nın Brexit sonrası bu alanda lider olması gerekiyor” diye ekledi:

“İsviçre bu konuda çok daha ileride. AB’de de daha hızlı ilerliyor. Ölçülü bir risk almak için iştahlı olmamız gerekiyor.”

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri