İran Merkez Bankası, altın destekli yeni kripto para birimini ortaklaşa ihraç etmek için Rusya Hükümeti ile iş birliği başlatacağı bildirildi. Rus haber ajansı Vedomosti’ye göre İran, dış ticarette bir ödeme yöntemi olarak hizmet edecek bir Basra Körfezi bölgesinin token’ını oluşturmak için Rusya ile el ele veriyor. 

Rusya Kripto Endüstrisi ve Blokzincir Birliği Başkanı Alexander Brazhnikov’a göre, token’ın altınla desteklenen bir stablecoin şeklinde ihraç edilmesi bekleniyor. 

Söz konusu stablecoin, ayrıca ABD doları, Rus rublesi ya da İran riyali gibi itibari para birimleri yerine sınır ötesi işlemleri etkinleştirmeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra Rusya-İran arasındaki söz konusu iş birliğinin ise özellikle dış ticaretlerde ödemeleri kolaylaştırmak için başlatıldığı düşünülüyor. Raporda, potansiyel kripto para biriminin Rusya’nın İran kargo gönderilerini kabul etmeye başladığı Astrahan’da özel bir ekonomik bölgede faaliyet göstereceği belirtiliyor. 

Bilgi Politikası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Komitesi üyesi Rus Milletvekili Anton Tkachev, ortaklaşa bir stablecoin projesine ilişkin yorumlarda bulundu. Tkachev, ortak bir stablecoin projesinin ancak dijital varlık piyasası, Rusya’da tam olarak düzenlenirse mümkün olabileceğini vurguladı. Tüm bunlara ek olarak, birkaç ertelemenin ardından, Rusya parlamentosunun alt meclisi, bir kez daha 2023’te kripto işlemlerini düzenlemeye başlama sözü verdi. 

İran ve Rusya vatandaşlarına kripto yasağı koyan ülkeler arasında 

Bilindiği üzere bazı ülkeler vatandaşlarını kripto para birimlerini kullanma yasağı koymuş durumda. İran ve Rusya da vatandaşlarına Bitcoin (BTC) ve Tether (USDT) gibi kripto paraların kullanımını yasaklayan ülkeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda ise bu iki ülke, kriptoların dış ticarette de benimsenmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. 

İlginizi çekebilir: Rusya, CBDC’lere ilişkin çalışmalarını hızlandırıyor

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, uluslararası ticari yaptırımlarla boğuştuğu sırada ithalatta kripto para kullanımını onayladı. Yerel yönetim ise yeni önlemlerin İran’ın küresel ticaret yaptırımlarını hafifletmesine yardımcı olacağının altını çizdi. Daha sonrasında ise İran, 10 milyon dolar değerinde kripto kullanarak ilk uluslararası ithalat siparişini verdi. 

Öte yandan kriptoların bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasına karşı çıkan Rusya Merkez Bankası, radikal bir karar ile dış ticarette kriptonun uluslararası yaptırımların etkisini azaltmasına izin vermeyi kabul etti. Ancak merkez bankası, hangi kripto varlıkların kullanılacağına dair bir detay vermedi. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri