İran’da Azadi Kulesi önünde dans eden çifte 10’ar yıl hapis – Son Dakika Dünya Haberleri

İran'da Azadi Kulesi önünde dans eden çifte 10'ar yıl hapis

Amerika Birleşik Devletleri İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’nın (HRANA) bildirdiğine göre, Instagram üzerinden Tahran’da çok sayıda takipçisi bulunan çift, “yolsuzluğu ve fuhuşu teşvik etmek” ve “ulusal güvenliği bozmak amacıyla bir araya gelmek” suçlarından ceza aldı. Çifte ayrıca internet kullanma ve İran dışına çıkma yasağı da getirildi.

HRANA’nın ailelerine yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre, çift mahkeme süreci boyunca avukatlarla görüştürülmedi ve kefaletle serbest bırakılmalarını sağlama girişimleri de reddedildi.

Finlandiya’da polis Kur'an-ı Kerim yakma eylemlerine izin vermeyecek

Finlandiya’da polis Kur’an-ı Kerim yakma eylemlerine izin vermeyecek

20’li yaşlardaki Astiyaz Haghighi ve nişanlısı Amir Mohammad Ahmadi, romantik bir şekilde dans ettikleri videonun viral olmasının ardından kasım ayı başında tutuklanmışlardı. Videoda genç kızın baş örtüsü takmadığı görülüyor. İran’da kamusal alanda dans edilmesine izin verilmiyor.

(Görsel: AFP)

Genç kızın uzun saçlarının dalgalandığı görülen video, internette talep edilen özgürlüklerin bir sembolü olarak görülmüş ve paylaşım rekoru kırmıştı.

TAHRAN’IN SİMGESİ AZADİ KULESİ

1970’lerin başında, İran’ın son şahı Muhammed Rıza Pehlevi döneminde Şahyad (Şah’ın Anısına) adıyla da açılan kulenin ismi şahın 1979’da devrilmesinden sonra İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte ‘Azadi’ yani Özgürlük Kulesi olarak değiştirildi.

Tahran’ın ana simgelerinden biri olan “fütürist” yapının mimarı İran’daki rejim tarafından tanınmayan Bahai inancının bir üyesi ve halen sürgünde yaşıyor.

Başörtüsü kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla tutuklanan Mahsa Amini’nin eylül ayındaki ölümü ülke çapında rejime karşı bir harekete dönüşen protestoları tetiklemişti. O tarihten bu yana her türlü muhalefetin sert bir şekilde bastırıldığı ülkede, Birleşmiş Milletler’e göre, en az 14 bin kişi tutuklandı.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri