2023 yılının, pek çok açıdan kripto endüstrisine uğur getirdiği düşünülüyor. Kripto para piyasasının değerinin artması ve kripto madencilik şirketlerinin bir nebze de olsa toparlanışı, yatırımcının umudunu ayakta tutması için bir sebep oldu. Avustralya merkezli Bitcoin (BTC) madencilik şirketi Iris Energy ise madencilik kapasitesini üçe katladı. Bunu da binlerce madencilik ekipmanı satın alarak gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Iris Energy, kendisine yatırım yapıyor

Kısa süre önce şirket, saniyede 4,4 exahash (EH/s) değerinde Bitmain Antminer S19j Pro ASIC madenci satın aldığını ve kendi kendine madencilik kapasitesini 2,0 EH/s’den 5,5 EH/s’ye çıkardığını söyledi. 

Cointelegraph’ın hesaplamalarına göre, S19j Pro saniyede 100 terahashes (TH/s) maksimum hash oranına dayanarak, satın alma filosuna tahmini 44.000 madenci ekliyor. 

Iris Energy’nin kurucu ortağı Daniel Roberts, bahsi geçen madencilik ekipmanlarının satın alımını bir kilometre taşı olarak değerlendirdi. Buna ek olarak Roberts, hem kripto madencilik camiası hem de şirket olarak zor zamanlardan geçtiklerinin de altını çizdi. 

Şirketten gelen açıklamalar ise yeni madencilik ekipmanlarının, şirketin merkez tesiskerine kurulacağı yönünde. Ancak hangi yerlerde faaliyet göstereceklerinden bahsedilmedi. 

Iris Energy’nin British Columbia’daki madencilik tesisi. Kaynak: Iris Energy

Tüm bunlara ek olarak şirket, ek nakit harcaması olmadan teçhizatların satın alınmasını finanse etmek için ASIC madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain’e kalan 67 milyon dolarlık ön ödemeyi kullandı. 

Iris Energy’nin, Bitmain ile kalan taahhüt olmadan tamamen çözüldüğünü söyleyen 10 EH/s’lik bir sözleşmesi bulunuyordu. Şimdi ise herhangi bir borcunun kalmadığını belirtti. 

Iris Energy, fonları yeniden yatırmak için 5,5 EH/s madencilik kapasitesinin üzerinde fazla madencilik ekipmanı satma seçeneklerini de düşündüğünü söyledi. 

Haberin başında da bahsettiğimiz üzere 2022 yılında pek çok madencilik şirketi finansal açıdan zor zamanlarda geçti. Bunların arasında Iris Energy de bulunuyordu. Kasım 2022’de, madencilik şirketi ilgili borç finansmanı yükümlülüklerini yerine getirmek adına yetersiz nakit akışı ürettiği için 107,8 milyon dolarlık bir krediyle teminat olarak kullanılan madencilik ekipmanlarının fişini çekmek zorunda kaldı. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri