KAYNAKCNN TÜRK

İspanya kararını verdi, Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e karşı açtığı soykırım davasına katılacağını duyurdu. İspanya’nın geçen hafta attığı bu adımla davaya müdahil olmak isteyen ülke sayısı 12’ye yükseldi.

Bunlardan Nikaragua, Kolombiya, Meksika, Libya ve Filistin resmi talepte bulundu. Mahkemenin onayını bekliyor. Belçika, Türkiye, Mısır, Maldivler, İrlanda, Şili ve şimdi de İspanya, Güney Afrika’yı desteklemek amacıyla davaya katılma niyetlerini açıkladı.

Güney Afrika, İsrail’i Gazze’ye yönelik askeri saldırısında soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması sözleşmesini ihlal etmekle suçluyor. Mahkeme, geçen ay verdiği hükümde İsrail’in saldırıları derhal durdurmasını emretti. İsrail, soykırım iddialarını reddetti ve amaçlarının Gazze’deki sivil halkı korumak olduğunu iddia etti ve karara uymadı.

Öte yandan, Uluslararası Adalet Divanı’nın soykırım iddiası konusunda vereceği karar, sadece bir görüş niteliğinde olacak. Mahkeme, Güney Afrika’nın iddialarını yeterli bularak davayı esastan görüşmeyi kabul ederse, İsrail açısından büyük bir prestij kaybı olacak.

chat sohbet net Antalya tente