ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bankacılık krizinin ardından, bankacılık yasalarının daha da katılaştırılması gerektiğini ifade etti.

The Wall Street Journal’in haberine göre, Yellen, 2008 mali krizinden sonra kurulan sistemin, mali istikrarı koruyup korumadığına ilişkin kafasında soru işaretleri olduğunu ifade etti.

Regülatörler, bu ay bankalara yardım sağladı ve SVB ile Signatur’daki mevduat sahiplerini korumak için önlemler aldı.

Yellen şunları söyledi:

“Bu olaylar, bize henüz bitmemiş işleri acil bir biçimde tamamlamamız gerektiğini hatırlatıyor. Kriz sonrası reformları tamamlamak, deregülasyonun çok ileri gidip gitmediğini değerlendirmek ve yaşanan son şokun ortaya çıkardığı düzenleyici çerçevedeki çatlakları onarmamız gerekiyor”

Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği’nde yaptığı konuşmada Yellen, daha önce hazırlamış oldukları kriz sonrası reformların, yaşananlara neden olduğunu söyledi.

“Bu, büyük ölçüde uygulamya koyduğumuz kriz sonrası reformlardan kaynaklanıyordu. Ancak her iki durumda da hükümet, finansal sistemin belirli bölümleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için önemli müdahaleler yapmak durumunda kaldı. Bu da daha fazla çalışma yapılması gerektiği anlamına geliyor”

Stablecoin’leri hedef aldı

Hazine Bakanı, daha önce de birçok kez yaptığı gibi yine stablecoin’leri hedef aldı. Dolara sabitlenen para piyasası fonları, hedge fonları ve stablecoin’ler gibi varlıkların her birinin, istikrarsızlığı körükleyebilecek olaylara yol açabileceğine dikkat çekti. 

Yellen, riskten korunmak için çeşitli önerilerde bulunabileceğini de ifade etti. Ek olarak, Kongre’den stablecoin ihraççılarına banka muamelesi yapılması için bir yasa tasarısının geçmesini talep etti.

chat sohbet net Antalya tente