Japon deprem uzmanı: Böylesi bin yılda bir görülebilecek şiddette – Son Dakika Dünya Haberleri

Japon deprem uzmanı: Böylesi bin yılda bir görülebilecek şiddette

Türkiye’yi vuran deprem felaketi, dünya tarihinde büyük iz bıraktı. Japonya’nın önde gelen deprem uzmanı Toda Shinjin, Kahramanmaraş depremlerini değerlendirdi.

Shinjin, kabukta bir kırılma meydana geldiğini vurgulayarak, “Böyle bir deprem, kabukta değişim ve kırılma ancak bin yılda bir görülür.” dedi. Japon uzman, depremin ortaya çıkarttığı enerjinin Japonya’da meydana gelen Kobe depremindekinden 15 kat büyük olduğunu söyledi.

SPK, emeklilik fonlarında işlemleri durdurdu

SPK, emeklilik fonlarında işlemleri durdurdu

Türkiye’de de daha önce araştırmalar yapan Shinjin, bu depremin Çin’deki Sichuan, Alaska, Yeni Zelanda ve Tibet depremlerinden bile daha büyük ve kötü olduğunu söyledi. Shinjin, bu depremlerin kırsalda, Kahramanmaraş 6 Şubat’ta peş peşe meydana gelen iki depremin ise doğrudan yerleşim yerlerinde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Japon uzman, Türkiye’deki depremlerin yıkımının çok büyük olmasının da zemine yakın yerlerde gelişmesinin ve artçı sayısının çok farklı olduğunu söyledi. Shinjin “Arap plakası, Anadolu plakasına doğru hareket ediyor. Ama aynı zamanda çok sayıda fay hattı da var. Karmaşık bir hat. İşte bu yüzden çok fazla artçı oluşuyor. Büyük depremler uzun fay hatları boyunca meydana gelir. Yapıların olduğu fay hattı 200 km boyunca uzanıyor. Buradaki gerilim sonucu meydana gelen kırılma yıkımın bu kadar geniş bir alana yayılmasına neden oldu.” dedi.

Shinjin, bu depremin ardından yeni depremlerin sık şekilde gerçekleşebileceğini belirterek olasılığın göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: TRT Haber

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri