“GÜNLÜK ORTALAMA 10 BİNİN ÜZERİNDE ÇADIR SEVK EDİYORUZ”

Barınma kapsamında çadır kentleri yoğun şekilde kurduklarının altını çizen Sezer, “Bu artçılar nedeniyle bireysel çadır talepleri de yoğun bir şekilde devam ediyor. Bölgeye günlük ortalama 10 binin üzerinde çadır sevk ediyoruz ve bunu en ücra noktalara kadar ulaştırıyoruz. Şu anda 287 tane çadır kentimiz var bölgede. Sadece çadır kentler kurmuyoruz, bunları sosyal donatılarıyla beraber her türlü psikososyal desteğin de verileceği şekilde düzenli alanlar oluşturulmaya çalışılıyor. ” bilgisini paylaştı.

Sezer, 100 binin üzerinde konteyneri kısa sürede faaliyete geçirmeyi hedeflediklerine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bununla ilgili olarak da 143 alan şu an itibarıyla tespit edilmiş ve bunlardan 97’sinde alt yapı çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Hatta 4 tanesi de dün itibarıyla bitirildi. Belirttiğim 97’sinde de altyapı çalışmaları yüzde 50’lere yakın bir oranda bitmiş durumda. 10 binin üzerinde konteynerin bölgede kurulum çalışmaları devam ediyor.

Afet bölgesinde barındırılan kişi sayısı olarak da 1 milyon 531 bin 283 afetten etkilenen vatandaşımız buradaki afet bölgelerinde çadırlarda, konteyner kentlerde, kamu misafirhaneleri ve uygun alanlarda misafir edilmektedir. Afet bölgesi dışında da tahliye ettiğimiz 563 bin afetzede vatandaşımız var. Bunlar da bulundukları illerde valiliklerin koordinasyonunda AFAD ve diğer birimlerle beraber oluşturulan komisyonlar marifetiyle hem barınma hem de diğer ihtiyaçlar karşılanacak şekilde çalışmalarımız devam ediyor.”

Tahliye edilen vatandaşlardan 334 bin 321’inin afet bölgesi dışındaki misafirhaneler ve otellerde kaldığını aktaran Sezer, “Bölgede Kızılayımızın koordinesinde beslenme olarak hem sivil toplum kuruluşları hem bakanlıklarımızın ilgili birimleriyle beraber çalışmalar sürdürülüyor. Şu anda 80 milyon 965 bin sıcak yemek ve 14 milyon 539 bin kumanya paketi bölgede dağıtılmaktadır.” diye konuştu.

Sezer, psikososyal desteklerin de sürdüğünü ifade ederek, şu anda bölgede 7 bin 327 personelin çalışma yaptığını ve yaklaşık bir milyon kişiye psikososyal destek verildiğini söyledi.

Nakdi yardımlara ilişkin de Sezer, şunları kaydetti:

“Afetten etkilenen oradaki afetzedelerimize yönelik Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla beraber 10 bin lira ödeme yapılması kararlaştırılmıştı ve şu anda 918 bin vatandaşımıza ödemeler yapıldı. E-devlet üzerinden bunları kontrol edebilir ve ödemeler yapıldığı andan itibaren de Ziraat Bankasına giderek parayı çekebilirler. Bu ödemelerimiz de hızlı bir şekilde devam ediyor.

Taşınma ve kira yardımları olarak hazırlıklarımız da tamamlanmış durumda. Bunun için de e-devlet üzerinden de başvurular alınarak, değerlendirme süreci devam ediyor. Bununla ilgili olarak da yakın bir zaman içerisinde ödemeler başlayacaktır.”

Sezer, kalıcı konutlar için yer seçimlerine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, “İnşallah, çok kısa sürede bu afetin yaralarını sarma imkanımız olacak. Bölgede ve koordinasyonda gece gündüz çalışan arkadaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri