Optimism tabanlı kredi protokolü Kokomo Finance, akıllı bir sözleşmedeki açıktan yararlanarak kullanıcı fonlarının platformdan çekildiğini tespit eden 4 milyon dolarlık bir “çıkış dolandırıcılığından” şüpheleniliyor.  

Kokomo Finance’te kan gövdeyi götürdü

Blokzincir güvenlik şirketi CertiK, geçtiğimiz gün Twitter üzerinden takipçilerini “exit scam” (çıkış dolandırıcılığı) konusunda uyararak Kokomo Finance (KOKO) token’ının birkaç dakika içinde yüzde 95 değer kaybettiğini bildirdi. 

CertiK ayrıca Kokomo Finance’in, sözde rug pull dolandırıcılığının hemen ardından tüm sosyal medya hesaplarını kapattığını belirtti. 

Kokomo Finance’in devre dışı bırakılan ya da silinen Twitter hesabı. Kaynak: : Twitter

CertiK, KOKO’nun dağıtıcısının ödül hızını sıfırlayarak ve ödünç alma fonksiyonunu duraklatarak Wrapped Bitcoin token’ı olan cBTC’nin akıllı sözleşme koduna saldırdığını söyledi. 

Bunun ardından, “0x5a2d…” ile başlayan bir adres, 7.000’den fazla Sonne Wrapped Bitcoin (So-WBTC) harcamak için yeni cBTC akıllı sözleşmesini onayladı. 

Güvenlik firmasına göre saldırgan, daha sonrasında So-WBTC’yi 0x5a2d adresine aktarmak için başka bir talimat verdi ve bu sayede 4 milyon dolar kâr elde etti. 

KOKO’nun akıllı sözleşme kodundaki değişiklikler 26 Mart tarihinde gerçekleştirilmeye başlandı. Kaynak: Optimistic Etherscan

CertiK’ten bir sözcü, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, bunun firmanın Optimism’de tespit ettiği en büyük saldırı olduğunu söyledi. 

Kokomo Finance, yatırımcıların wBTC, Ethereum (ETH), Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve Dai (DAI) için işlem yapabilecekleri Optimism üzerinde açık kaynaklı ve gözetim dışı bir kredi protokolü olarak karşımıza çıkıyor.

Bilindiği üzere Kokomo Finance son zamanlarda oldukça iyi bir ivme yakalamıştı. Ne var ki CoinGecko ve DefiLlama gibi blokzincir veri platformları da Kokomo Finance’in 25 Mart’ta Optimism’de yayınlanmasından kısa bir süre sonra resmi olarak protokolü takibe almışlardı.

Kokomo Finance token’ı KOKO’nun fiyatı 26 Mart günü yüzde 97’nin üzerinde değer kaybetti. Kaynak: CoinGecko

Son ekran görüntüleri ise yüzde 97’den fazla düşmeden önce Kokomo Finance’te 2 milyon dolardan fazla paranın kilitli olduğunu ortaya koyuyor.

DefiLlama’nın verilerine göre Kokomo Finance protokolünde kilitlenen toplam değerin yüzde 72’sinden fazlası Wrapped Bitcoin olarak gerçekleşti.

İlginiz çekebilir: Bu yedi DeFi protokolünde şubat ayında 21 milyon dolarlık hack gerçekleşti

Cointelegraph, Kokomo Finance’in Linktree sayfasında listelenen tüm sosyal medya ve blog web sitelerine erişmeye çalıştı, ancak bu bağlantıların tümü artık kaldırıldıklarını gösteren hata sayfalarına yönlendiriyor.

chat sohbet net Antalya tente