Analize göre Bitcoin (BTC), günün önemli ABD makroekonomik politika güncellemeleri sırasında 30.000 dolar seviyesini aşmak için “short pozisyonları çıkarabilir”.

ABD Merkez Bankası‘nın faiz oranlarına ilişkin kararına BTC fiyatının nasıl tepki vereceğine dair iddialar artarken, Bitcoin’in hedefi görünürde 30.000 $ gibi gözüküyor ancak 20.000 $’ın altına düşme ihtimali de olasılıklar arasında yer alıyor.

Bitcoin 30.000 dolara ulaşabilir mi?

Bitcoin için kilit noktalarından biri olarak ve popüler trader Crypto Tony‘nin “sabırsızlıkla beklediği” FED toplantılarından biri olarak nitelendirdiği toplantıya saatler kaldı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), devam eden ABD bankacılık krizinin politikayı sekteye uğrattığına dair şüphelerin ortasında, 22 Mart’ta temel faiz oranlarının nasıl değiştirileceğine karar verecek.

CME Group FedWatch Tool‘dan elde edilen verilere göre, daha geçen ay faiz artırımına devam edeceği tahmin edilen piyasalar şimdi FED’in döngüye ara verme ihtimalini değerlendiriyor.

FED hedef oran olasılıkları grafiği. Kaynak: CME Group

FED, ekonomiden likiditeyi çekmek için harcadığı on sekiz ayın toparlanma için sihirli bir değnek olmadığını ima ettiğinden dolayı bu durum risk varlıkları için önemli bir kilometre taşı olacaktır.

Cointelegraph’ın haberine göre, birkaç bankanın başarısızlığı sayesinde likidite zaten yükselişte ve niceliksel sıkılaştırma (QT) kaldırmalarının bir kısmı tek bir hafta içinde geri alındı.

“Yani bugün FOMC, tek bir şey demek, VOLATALİTE. Hiç şüphe yok ki toplantıyı doğru kullanacağız, bu da temkinli davranmak anlamına geliyor,” diyen Crypto Tony, Twitter takipçilerine gün içinde kısa bir açıklama yaptı.

“Benim ana oyunum, eğer gelirse 30.000$’dan kâr elde etmek.”

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Crypto Tony/Twitter

Bu arada piyasa yorumcusu Tedtalksmacro, her bir FED yolunun olasılıklarını ve bunların risk varlıkları üzerindeki olası etkilerini ortaya koydu.

“Bitcoin’de yukarı doğru yavaş bir hareket var, bu da gözlerimin hala 28.700 $’a odaklandığı anlamına geliyor,” diyen Cointelegraph yazarı, trade firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe sözlerini şöyle sürdürdü:

“FOMC civarında bu yüksek seviyeye çıkmamızı ve ardından biraz konsolidasyon yaşamamızı bekliyorum. CME boşluğu da 28.700$’da.”

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Michaël van de Poppe/Twitter

Van de Poppe, CME Group’un Bitcoin vadeli işlem piyasalarında, fiyatlarının yeni bir işlem haftasına bir önceki haftayı bitirdiğinden farklı bir konumda başlamasıyla oluşan “boşluk” olarak adlandırılan duruma atıfta bulundu. Tarihsel olarak, spot fiyat bu tür boşlukları “doldurmak” için yukarı ya da aşağı gitmiştir.

TradingView‘den alınan veriler, odaklanılan boşluğun Haziran 2022’de yaratıldığını doğruluyor.

CME Group Bitcoin vadeli işlemleri 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

“Gerçekten yükselişe geçmek istiyor musunuz?”

Ancak daha muhafazakâr bir görüş benimseyen popüler analist Justin Bennett, mevcut spot fiyat işlem aralığının önemli bir tarihsel direnci temsil ettiği konusunda uyardı.

Short pozisyonların “sıkışması” 30.000 $’a ortaya çıkmasına neden olabilir, ancak ani bir dalışın tam tersi bir etkisi olabilir – uzun pozisyonlar ise en azından 20.000 $’ tutacağına bahse giriyor.

Bennett, “Bakın, belki BTC’nin 30 bin $’a kadar kısa likidasyonlar çıkardığını görebiliriz,” diye özetledi.

“Ancak 20 bin doların altında büyük bir uzun likidasyon bloğuyla makro dirençte yükselişe geçmek ister misiniz? Ben istemem.”

Ekteki bir grafik, 20.000 $ seviyesinin altına inilmesi halinde tetiklenecek likidasyonların boyutunu gösteriyor.

Bitcoin likidasyon seviyeleri açıklamalı grafik. Kaynak: Justin Bennett/ Twitter

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve fikirler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

chat sohbet net Antalya tente