Güney Kore’de yerel bir mahkeme, Daniel Shin olarak da bilinen Terraform Labs kurucu ortağı Shin Hyun-Seong için savcılığın tutuklama emri çıkarma talebini reddetti. 

Do Kwon 23 Mart’ta Karadağ’daki Podgorica havaalanında sahte belgelerle yurtdışına uçmaya çalışırken tutuklanmıştı. Seul Güney Bölgesi Savcılık Ofisi bu durumdan faydalanarak 27 Mart’ta Shin hakkında, Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) satışlarından elde edilen yasadışı kazançların nakde çevrilmesindeki rolünü gerekçe göstererek tutuklama emri çıkarılmasını talep etti.

Mahkeme, Daniel Shin’in tutuklanmasını reddetti

Güney Kore’nin yerel medyası Yonhap’a göre, Seul Güney Bölge Mahkemesi, doğrulanmamış iddialar ve Shin’in kaçma riski taşıması veya kanıtları yok etmesi ihtimalinin düşük olduğunu gerekçe göstererek talebi reddetti.

Shin şu anda, özellikle Terraform Labs tarafından şirket içi token’lara yatırım yapmakla ilgili riskleri gizlediği iddiasıyla ilgili olarak birden fazla dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya.

İlginizi çekebilir: Kraken davası Güney Kore’yi harekete geçirdi: Stake hizmetlerini inceleyecek

ABD ve Güney Kore, Do Kwon’un iadesini istedi

Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon’un Karadağ’da tutuklanmasının ardından hem ABD hem de Güney Kore’den yetkililer Kwon’u iadesi için talepte bulundu.

Karadağ Adalet Bakanı Marko Kovač ise ABD’nin Kwon’un teslim edilmesi için diplomatik girişimlerde bulunduğunu, Güney Koreli yetkililerin ise iade talebinde bulunduğunu açıklığa kavuşturdu.

Son olarak Kovač, konuya ilişkin “Birden fazla iade talebi aldığımızda, hangi devlete iade edileceklerini belirlemenin, işlenen suçun ciddiyeti, suçun işlendiği yer ve zaman, iade talebini aldığımız sıra ve diğer bazı faktörler gibi çeşitli faktörlere dayandığını söylemek isterim” açıklamalarına yer verdi.

chat sohbet net Antalya tente