Metaverse: 2022’nin en popüler kelimesi, milyar dolarlık yatırımlar, binlerce proje ve yepyeni bir oyun kategorisi. Tüm bunlar 2022’de bir çığ etkisi ile büyüyen metaverse sektörün doğuşu, gelişimi ve sonuçlarının bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Birçok metaverse projesi kendi yerel kripto para birimi ile milyar dolarlık işlem hacmine ulaşırken, projelerin erken dönem yatırımcıları da deyim yerindeyse bayram etti. Ancak 2022, birçok yeniliğe gebe olduğu gibi, ikizi olacak kötü senaryolara da ev sahipliği yaptı.

Terra’nın çöküşü ve FTX’in iflası ile birlikte çok metaverse projesinin yerel token’ı büyük değerler kaybederken, anlık yükselişler ne yazık ki kayıpları telafi edemedi.

Ancak bu hikayeye yeni bir sayfa 2023’te açılmışa benziyor. Öyle ki başta Bitcoin (BTC) olmak üzere yaşanan artışlar, beraberinde birçok altcoin’in de yükselmesine neden oldu. Bu yükselişten en çok yararlananlar arasında ise metaverse coin’leri yer alıyor. 

Yaşadığı yüzde 80’lere varan yükselişler ile meraklı gözleri üzerine çeken metaverse coin’leri ve Bitcoin, “Bitcoin neden yükseliyor?” ve “Mana neden yükseliyor?” gibi sorunların sorulmasına neden oldu. 

Bunun arkasında birçok etmen yer alıyor. En bariz sebebi ise şüphesiz Bitcoin yükseliş etkisi. Ancak elbette tek sebep bu değil. Öyle ki MANA hâli hazırda bir süredir yükseliş trendinde. 

MANA son 30 günde yüzde 60 ve son 60 günde yüzde 35 değer kazanmış durumda. Yıllık bazda ise bu yükseliş yüzde 101 arttı.

Bitcoin’deki (BTC) yükseliş metaverse projelerine yaradı

Haftaya başlarken metaverse coinleri listesi göze çarpıyor. Öyle ki metaverse coin projeleri (daha doğrusu yerel coin’leri), son 24 saate yüzde 5’den yüzde 36’ya varan yükselişler ile dikkatleri üzerine çekti.

Bu yükselişin temel sebebi piyasaların 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana baskılı bir sıkışma içerisinde olması olarak yorumlanıyor. Öyle ki Bitcoin’in (BTC) kademeli olarak 14.000 bandına kadar çekilmesi, atlcoin’leri de olumsuz etkilemişti.

Bu etkiden piyasa değerine göre en iyi metaverse projeleri de paylarını aldı. Öyle ki sadece Star Atlas coin (ATLAS), 0.15 dolarlık seviyesinden bir 0 ekleyerek 0.0045 dolara kadar geriledi. 

Bu noktada MANA ve SAND ise en çok değer kaybeden kripto paralardan biri oldu.

Ancak geçtiğimiz son 7 gün içerisinde her ikisi de aktif olarak yükselişte. 

MANA değerini yüzde 70 artırarak 0.68 dolara çıkmış durumda. Doğal olarak yatırımcılarda “MANA ne zaman 1 dolar olur?” gibi sorular da artmış durumda. SAND ise her ne kadar aynı oranda olmasa da yüzde 32’lik yükseliş ile 0.70 dolar bandında yer alıyor.

Metaverse projelerinin yükselişindeki en büyük sebeplerden biri de şüphesiz yapılan yeni iş birlikleri, ortaklıklar ve tanıtılan yeni ürünler. Tüm bu gelişmeler 2023’e zamanlandığı için, projeler üzerindeki beklentiler de artmış durumda. Doğal olarak bu etki, Bitcoin’in (BTC) yükselişi ile birleşince, bol yeşilli bir grafiğe dönüşmüş durumda.

Bununla birlikte hâlihazırda bir yükseliş trendi de söz konusu.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri