Mt. Gox alacaklıları için kayıt tarihleri bir ay daha ertelendi. Alacaklıların 10 Mart tarihine kadar kayıtların son bulması bekleniyordu. Duyuruya göre, bu tarih 10 Nisan’a alındı ve alacaklıların bir ay daha talepte bulunmalarına izin verildi.

Mt. Gox alacaklılarının kayıt için artık bir ayı daha var

Kayıt süresinin uzatılmasıyla birlikte, son ödeme tarihi de bir ay geriye çekilmiş oldu. Varlıkların alacaklılara dağıtımı artık 30 Eylül tarihinden değil 30 Ekim’den itibaren gerçekleşecek.

Resmî belgede, son tarihlerdeki değişim için çeşitli koşullara atıfta bulunuldu. Örneğin rehabilitasyon alacaklılarının seçim ve kayıt konusunda kaydettiği ilerleme gibi. Ne var ki alacaklılar, varlıklarını geri alabilmek için birden fazla yönteme sahipler. Bu yöntemler arasında toplu ödeme, banka havalesi, fon transferi hizmet sağlayıcısı ya da bir kripto para borsası veya emanetçi aracılığıyla ödeme yapma seçenekleri bulunuyor. 

2014 yılı Mt. Gox’un ölüm yıl dönümü oldu

Bilindiği üzere Mt. Gox 2014 yılında uğradığı bir saldırısına uğradı. Bununla birlikte saldırıda zarar gören borsa müşterileri yıllardır zararlarının tazmin edilmesini bekliyor. Mt Gox, ayrıca bir zamanlar Bitcoin (BTC) işlemlerinin yüzde 70’inden fazlasını gerçekleştiren Tokyo merkezli bir kripto para borsasıydı. Ne var ki borsa, 2014 yılında bir siber saldırıya uğradı ve binlerce BTC’nin çalınmasının ardından iflas başvurusunda bulundu.

Cointelegraph’ın geçtiğimiz şubat ayında bildirdiği üzere, Mt. Gox Yatırım Fonu (feshedilen kripto borsasının en büyük alacaklısı) yasal bir savaşın ardından daha da büyük bir ödeme için daha uzun süre beklemek yerine Bitcoin’de erken bir ödeme yapmayı tercih etti. Erken ödeme, alacaklıların ödenmesi gereken tutarın yaklaşık yüzde 90’ını alacağı anlamına geliyordu. Alacaklı da BTC cinsinden ödeme almayı tercih ettiği için iflas kayyumunun ödeme için fiat fon elde etmek üzere token satması gerekmiyor.

Öte yandan alacaklı kayıt süresinin uzatılması, diğer alacaklıların daha düşük tutarı şimdi mi alacaklarına yoksa tam tutarı almak için dokuz yıl daha mı bekleyeceklerine karar vermeleri için bir ay daha zamanları olacağı anlamına geliyor.

Mt. Gox alacaklılarına yapılacak ödeme, özellikle de borsanın iflas etmesinden bu yana BTC’nin değerinin kat kat arttığı düşünüldüğünde, bir süredir ilgi odağı olmuş durumda. Mt. Gox alacaklılarının varlıklarını satmaya karar vermeleri halinde piyasa üzerindeki etkileri hakkında pek çok spekülasyon yapıldı. Ancak Bloomberg’den gelen rapordaki açıklamalar ise en büyük Mt. Gox alacaklılarının BTC‘lerini satma planlarının olmadığı yönünde.

chat sohbet net Antalya tente