NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Finlandiya açıklaması

Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolüne ilişkin teklif, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuya ilişkin yaptığı açıklamada, TBMM’nin kararını memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Türkiye ile birlikte 30 NATO müttefikinin tamamının katılım protokolünü onayladığını belirten Stoltenberg, “Biraz önce kendisini tebrik etmek için Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüştüm. Finlandiya önümüzdeki günlerde resmi olarak ittifakımıza katılacak” dedi.

NATO üyeliğinin Finlandiya’nın güvenliğini artıracağını ve ittifakı güçlendireceğini ifade eden Stoltenberg, “Finlandiya’nın oldukça yeterli bir ordusu, güçlü demokratik kurumları var. Bu nedenle Finlandiya ittifakımıza çok şey katacak” diye konuştu.

Finlandiya'dan Türkiye'ye 'teşekkürler' mesajı

Finlandiya’dan Türkiye’ye ‘teşekkürler’ mesajı

“NATO TARİHİNDEKİ EN HIZLI ONAY SÜRECİ”

Tüm NATO müttefiklerinin geçtiğimiz yıl Finlandiya ve İsveç’i ittifaka katılmaya davet ederek tarihi bir karar aldıklarını belirten NATO Genel Sekreteri, “NATO tarihindeki en hızlı onay sürecini yaşadık. Tüm müttefikler, İsveç’in onay sürecinin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasının herkesin çıkarına olacağı konusunda hemfikir. İsveç’i de en kısa zamanda NATO ailesinin üyesi olarak karşılamayı sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuştu.

chat sohbet net Antalya tente