Birleşik Krallık merkezli banka NatWest, müşterilerini Bitcoin’in sebep olduğu potansiyel kayıplardan korumak için yeni önlemler alıyor.

Cointelegraph ile paylaşılan bir duyuruya göre NatWest, kripto borsalarını içeren günlük işlemler için 1000 İngiliz sterlini limit belirledi. Banka ek olarak aylık 5000 (6080 dolar) sterlinlik bir limit koydu.

NatWest’in son kısıtlamaları, müşterilerin hayatlarını kötü anlamda etkileyebilecek para kaybından koruma amacıyla yapıldı. Banka, sektördeki birçok dolandırıcılık faaliyetinden ötürü kripto yatırımlarının riskli olduğuna dikkat çekti.

NatWest yetkilisinden açıklama geldi

Şirketin dolandırıcılıktan korunma başkanı, şunları söyledi

“Kripto para borsalarını kullanan dolandırıcılık faaliyetlerinde bir artış gördük ve müşterilerimizi korumak için harekete geçiyoruz”

 Yetkili, kriptoda self-custody’nin önemini vurguladı ve yatırımcıların varlıklarını üçüncü taraflara devretmemeleri gerektiğini söyledi.

“Kripto para cüzdanınında her zaman tek kontrole sahip olmalısınız. Bu cüzdanlara başka kimsenin erişimi olmamalıdır. Cüzdanınızı kendiniz kurmadıysanız veya paranıza erişemiyorsanız, bu muhtemelen bir dolandırıcılıktır”

NatWest’e göre kripto para dolandırıcıları, yüksek getiri vaatleriyle birlikte insanları daha kolay etkiliyor.

“Suçlular, kripto para piyasalarının nasıl çalıştığına ve öngörülemez yapısına dair bir anlayış eksikliğne oynuyor. Genellikle yatırımcılar dolandırıcılık maksadıyla kurulan sözde borsalara para aktarmaya teşvik ediliyor”

Duyuruya göre, 35 yaş üstü erkekler en önemli risk grubunu meydana getiriyor. Bu yaş grubunun, yatırımlarında daha fazla risk almaya meyilli olduğu vurgulanıyor.

NatWest, kripto dolandırıcılığının bir kurbanı olmamak için, kişilerin özel anahtarlarını başkalarıyla asla paylaşmamasını tavsiye etti. 

NatWest, 2021’de Binance borsasına yapılan tüm kart ödemelerini kesmesiyle tanınıyor. Şirket, o dönemde de kripto dolandırıcılığına yönelik açıklamalarıyla dikkat çekmişti.

chat sohbet net Antalya tente