Yetişkin içerik üreticileri, son zamanlarda yaşanan ödeme zorlukları ve platformdan çıkarılma tehdidinin ardından OnlyFans ve Patreon’un merkeziyetsiz sürümlerine geçmeye devam ediyor.

OnlyFans’in merkeziyetsizleştirilmiş bir versiyonu olan Only1’in kurucusu ve CEO’su Leon Lee, Cointelegraph’a Web3 sayesinde son zamanlarda gücün aracılardan içerik oluşturuculara doğru kaydığını söyledi.

Lee, “Aracıların rolü azalırken içerik oluşturucuların rolü ve kazançları artıyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ağustos ayında, Patreon’daki içerik üreticileri, ödemelerin bankalar tarafından sahte olarak tespit edilmesi nedeniyle kazançlarını platformdan çekmekte zorlandıklarını bildirmişlerdi.

Öte tandan pek çok içerik üreticisi, OnlyFans’in 2021’de cinsel içerikli içerikleri yasaklamaya çalıştığını, ancak günler sonra kararı geri aldığını da unutmuş değil.

Bu konuya değinen Lee, içerik oluşturucuların geleneksel ödeme raylarını kullanan merkezi platformlarda kaldıkları sürece her zaman platformdan çıkarılma riski altında olacaklarını savunuyor.

İçerik üreticileri hala platformdan çıkarılma riski altında ve tam kazanç potansiyellerini gerçekleştiremiyorlar.

Only1, Animoca Brands tarafından desteklenen Solana blokzincirinde mart 2023’te başlatıldı. Ancak platform, yetişkin abonelik platformlarının büyüsünü merkezi olmayan bir kripto bükümüyle yakalamak isteyen birçok girişimden sadece biri.

2022 yılında OnlyFans modeli Allie Rae, OnlyFans’a alternatif olarak kripto destekli bir yetişkin içerik platformu olan WetSpace’i kurdu.

Rae, Aralık 2022’de Cointelegraph’a verdiği demeçte, OnlyFans gibi platformlardaki içerik oluşturucuların bankalardan aldığı ödeme baskılarını aşmak için platformu oluşturduğunu söyledi.

Bankaların gerçekten de büyük ölçüde, kısmen, platformların almak zorunda olduğu bu kararların bazılarının arkasındaki itici güç olduğunu anlamaya başladım. Bu da doğal olarak şu soruya yol açtı: Bankalardan nasıl kurtulursunuz? Ve kripto parlayan zırhlı bir şövalye gibi ortaya çıktı.

Yakın zamanda, OnlyFans’taki içerik oluşturucular Coinbase’in Katman-2 ağ tabanı üzerine inşa edilmiş yeni bir merkeziyetsiz sosyal medya platformu olan Friend.tech’e akın etmeye başladı.

Lee, daha fazla içerik üreticisinin merkezi bir aracı tarafından dayatılan sansür kuralları tarafından engellenmek istemediklerini fark ettiklerinde kitlesel bir göç olayının gerçekleşeceğine inanıyor.

Lee, “Yaratıcılar şimdiden bu gerçeğin farkına varıyor ve para kazanmak için aracılara daha az bağımlı hale geliyorlar” dedi.

TV yapımcılarının, reklamcıların ve markaların yaratıcı ekonomisinde pazar payını koruyacağını kabul eden Lee, blockchain gibi gerçek bir eşler arası ödeme altyapısının yaratıcılar için bir sonraki mantıksal adım olduğunu söyledi.

Geleneksel ödeme işlemcilerine olan bağımlılığı ortadan kaldırarak, bir Web3 platformu ve topluluğu izin verilen içerik türleri üzerinde tam özerkliğe sahip olabilir.

İlginizi çekebilir: PayPal, PYUSD’yi Venmo kullanıcıları için kullanıma sunuyor

Lee, daha fazla içerik üreticisinin eninde sonunda kendilerine içerikleri üzerinde tam özerklik ve kazandıkları para üzerinde tam mülkiyet hakkı sağlayan merkezi olmayan platformlara akın edeceğine inanıyor.

Hayranlar ve yaratıcılar arasında artık herhangi bir aracının olmayacağı kaçınılmaz bir gelecek. Bu blokzinciri teknolojisinin bariz ama gerçekleşmemiş bir potansiyeli.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri