Bitcoin’in ortalama blok boyutu, Ocak 2023’te NFT’lerp protokol sıralarının piyasaya sürülmesiyle 2,5 MB’ın üzerine çıktı. Bu rakam, Bitcoin’in (BTC) 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana ilk defa rekor kırdı. 

Ordinals Protocol, Bitcoin blok boyutlarını zirveye çıkardı

Blockchain.com’dan alınan blok boyutu veriler, Şubat 2023’ün başından itibaren Bitcoin blok boyutundaki sıçramayı ortaya koydu. Ordinals Protocol’ün başlatılmasından sonraki haftalarda ise 2 MB’nin üzerine çıkmış durumda. 

MB cinsinden son 24 saatteki ortalama blok boyutu: Kaynak: Blockchain.com

Cointelegraph’ın da daha önce bildirdiği üzere, Bitcoin madencilik ekosistemindeki katılımcılar Bitcoin tabanlı NFT’ler olarak isimlendirilen Ordinals’ın 600.000 doların üzerinde kazanç elde ettiler. 

Bir yazılım mühendisi olan Casey Rodarmor, geçtiğimiz ocak ayında Ordinals Protocol’ü başlattı ve ağda Bitcoin NFT’lerinin oluşturulmasına izin verdi. Bu NFT’ler, ayrıca PEG görüntüler, PDFS ve video ve ses dosyalarından oluşabiliyor. 

Bununla birlikte Rodarmor’un Ordinals belgelerinde de özetlediği gibi, bu dijital eserler, bütün bir Bitcoin’i oluşturan bireysel Satoshi’ye de kaydedilebiliyor. Her BTC’nin de 100.000.000 sathoshi’den oluştuğunu belirtmekte fayda var. 

Bitcoin topluluğu ise NFT’leri blokzincire kaydetme yeteneği konusunda ikiye bölünmüş durumda.  

Ne var ki Bitcoin’in ortalama blok boyutu Temmuz 2021’den Şubat 2023’e kadar 0,7 MB ile 1,5 MB arasında seyretti. 5 Şubat’tan itibaren, Bitcoin’in ortalama blok boyutu ilk kez 2 MB’ı aştı ve şu anda haberin kaleme alındığı andan itibaren yaklaşık olarak 2,2 MB’ta seyrediyor. 

Bitcoin Ordinals başlatıldığından bu yana, Glassnode’dan gelen verilere göre, ağın rekor 44 milyon sıfır olmayan adrese ulaştığını da kaydetti. Glassnode tarafından son yayınlanan veriler ise Ordinals’ın blok alan talebi için rekabet ettiğini, ancak ağ ücretlerini henüz önemli ölçüde etkilemediğini tespit etti. 

Son olarak Glassnode, Ordinals’ı, Bitcoin tarihinde yeni ve benzersiz bir an olarak tanımlıyor. Bu sayede ise inovasyon, finansal amaçlar için token hacminin klasik transferi olmadan ağ etkinliği yaratıyor. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri