Petrol fiyatları doların güçlenmesi, jeopolitik riskler ve Çin’den gelen verilerin etkisiyle düşüşünü hızlandırdı.

ABD ve Avrupa’da merkez bankalarının erken faiz indirimi beklentilerine olumsuz tepki vermesi ile birlikte dolar endeksi güçlenirken, petrol fiyatları geriledi. Dolar endeksi, 103,5’le son 1 ayın en yüksek seviyesini gördü. Bu durum Ortadoğu’daki gerilimlerden kaynaklanan endişeleri dengeledi. Petrol fiyatlarındaki düşüşte önemli ham petrol ithalatçısı Çin’den gelen verilerdeki karışık sinyaller de etkili oldu.

Brent petrol yüzde 2’ye yakın düşüşle 76,75 dolara kadar geriledi. Ham petrol ise yüzde 2’nin üzerinde kayıpla 71 dolara kadar çekildi.

Husiler, Kızıldeniz rotasındaki gemileri tehdit etmeye devam ederken, ABD ve İngiltere’nin Husilere yönelik hamleleri sürdü. İran, hem Irak hem de Pakistan’da saldırılar düzenledi. Artan endişelerle birlikte birçok şirket Kızıldeniz’i kullanmayı bıraktı ve daha uzun bir rota olan Güney Afrika’ya yöneldi. Petrol devi Shell, dün Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm sevkiyatları süresiz olarak askıya aldı.

Uzmanlara göre şu ana kadar Orta Doğu’da yaşanan kriz, üretimi doğrudan etkilemediği için petrol fiyatlarında sert tepkilere yol açmadı. OPEC verilerine göre petrol üretimi, aralık ayında bir önceki aya göre günlük 0,41 milyon varil azalarak 100,9 milyon varil olarak gerçekleşti.

Bir cevap yazın

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri