Piyasalar Fed ve ECB haftasında pozisyonlarının bir kısmını revize ederken, Dolar Endeksinin ocak başında bulunduğu 103,70 seviyelerinden 101,600 seviyelerine geriledi. Dolar baksısının üzerinden kalktığı Bitcoin 23.000 üzerine çıkarken, zincir üstü verilerde madenci veya balina satışlarının oldukça azaldığı ve yükseliş seyrinin destekli olduğunu görüyoruz. Fakat Fed öncesi çoğu Fed öncesinde olduğu gibi kar satışlarının yaşanmasını normal bulurken, hatta Fed’in belki de önemli bir yol ayrımına geldiğini de göz ardı edilmemeli. Geçen Cuma açıklanan kişisel gelir-gider verilerine göre gelirler bir önceki aya göre 0,1 azalarak 0,2%’ye gerilerken, harcamalarda -0,2%’lik daralma görüldü. Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri tahminlerine paralel %0,2 seviyesinden 0,3%’e yükseldi. Fed’in projeksiyonda takip ettiği  yıllık PCE ise 4,7%’den 4,4%’e gerileyerek beklentileri karşıladı. Her ne kadar rakam Fed’in istediği 2% enflasyonun üzerinde olsa da gözle görülür bir biçimde sıkı para poiltikalarının talep üzerindeki etkileri görülüyor. Fed’in aksine piyasalar ECB’den 50bp faiz artışı beklerken, ECB yetkililerinden gelen son açıklamalar diğer sıkılaştırıcı hamlelerin de olasılık dahilinde olduğunu söylüyor.
Bu hafta hem kripto para cephesinde hem de piyasalarda oldukça yoğun geçecek. Biraz işleri kolaylaştırmak adına gelin yazının devamına bakalım,

Bu hafta ABD’de Salı günü konut fiyat endeksi, Çarşamba günü Fed kararı, Cuma günü ise tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Fed toplantısına iki gün kala 1 olasılıkla Fed’in faiz artırımı yapmayacağını düşünen küçük bir grup pozisyon olsa da bu yıl içinde Fed’in faiz artırımlarını mayıs toplantısı ile bitireceği geniş çaplı düşünülüyor. 1%’lik kısım aslında burada piyasanın işaret fişeği olmuş durumda çünkü bu durum bizlere ileride Fed’e dair algının sıkılaştırı olmadığını şimdiden söylüyor. Tarım dışı istihtam ise geçen ay gerçekleştiği 223 bin kişiden sonra 185 bin kişi açıklanması beklenirken, ortalama saatlik kazançların 0,3%’te sabit kalması bekleniyor.

Euro Bölgesi tarafında ise haftanın ekonomik takvimi oldukça karışık. Salı günü açıklanacak GSYH rakamlarının çeyreklik bazda 0,3%’ten -0,1% gerileyerek resesyon sinyalleri vermesi bekleniyor. Çarşamba günü ise açıklanacak TÜFE verilerinin de yıllıklandırılmış bazda 9,2%’den 9,0%’a çıkması beklenirken, Perşembe günü ECB toplantısından en az 50bp faiz artıiı bekleniyor. Zira 50bp faiz artışı yapması durumunda ECB’nin politika faizi 2,00’%’den 2,50%’ye çıkmış olacak.

Diğer tarafta Çin’den Salı günü açıklanacak PMI verileri global resesyonun takibi açısından önemli olacakken, global tarafta ekonomik aktiviteleri takip ettiğimi Baltık Dry Index ise Ekim 2021’den bu yana sert düşüşünü sürdürerek aktivitelerde küçülmeye işaret ediyor.

Bu hafta kripto paraları bekleyen önemli gelişmelerde, 31 Ocak günü Cardano ağı üzerinde COTI’nin DJED stablecoini aktif hale gelecek. LUNA ve FTX olayı sonrası piyasalar yeniden güveni toparlamaya çalışırkeni korku ve açgözlülük endeksi resmen korku bölgesinden çıkarak 61 seviyesinde açgözlülük seviyesine tırmandı.

Bitcoin teknik görünümde alçalan trendlerini kırmış gözükse de son 1,5 haftadır karşımıza çıkan MACD-fiyat arasındaki negatif uyuşmazlık geç de olsa bir düzeltme ile geldi. Böylelikle Bitcoin yükselen kanalından çıkarak aşağıda destek aldığı 22300 seviyesi ve kırdığı majör alçalan trendi 21.300 seviyesine doğru yöneldi. Piyasadaki yönelim açgözlülük olduğu için ve Fed’in de olası desteği ile bu geri çekilme düzeltme olarak kalabilir ve Bitcoin 21000 üzerinde tutunmaya devam edebilir. Grafikte henüz 50 ve 200 günlük basit hareketli ortalama kesişiminden doğan ‘Golden Cross’ henüz gerçekleşmese de her iki ortalama arası makasın kapanması bir nebze destekler nitelikte. Bitcoin destekleri; 22800 / 22300 / 21650 olurken, dirençleri ise 23700-23900/ 24300/ 25200

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri