Ripple davası, Ripple Labs ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında Ripple’ın XRP kripto para biriminin ABD yasalarına göre bir menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağı konusunda yaşanan yasal mücadeleyi ifade ediyor.

Kripto topluluğu tarafından bir süredir ilgilyle takip edilen bu konu, bir iddiaya göre bu hafta sonuçlanabilir.

SEC, Aralık 2020’de Ripple Labs aleyhine bir dava açmış ve şirketin yatırımcılara XRP satarak kayıtsız bir menkul kıymet arzı gerçekleştirdiğini iddia etmişti. SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple Labs’in bunu tescil ettirmeyerek ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini savunuyordu.

Ripple Labs ise XRP’nin Bitcoin ve Ethereum gibi bir kripto para birimi olduğunu ve bir menkul kıymet olmadığını savundu. Ripple Labs ayrıca SEC’in eyleminin seçici bir yaptırım olduğunu ve SEC’in XRP hakkındaki görüşleriyle ilgili olarak piyasa katılımcılarına adil bir bildirimde bulunmadığını savundu.

SEC lehine verilecek bir kararın SEC’e kaydolmadan yatırımcılara satılan diğer kripto paralar üzerinde önemli etkileri olabileceğinden, dava kripto para sektörü tarafından yakından takip ediliyor.

Halen devam eden davada henüz nihai bir karar verilmedi. SEC, Mart 2021’de SEC, Ripple Labs ve yöneticilerine karşı yeni iddialar ekleyerek değiştirilmiş bir şikayette bulundu. 

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı davada bir karara yaklaşırken, bunun XRP fiyatı üzerindeki potansiyel etkilerine ilişkin spekülasyonlar da arttı. Binlerce XRP sahibini uzun süren yasal mücadelede mahkemenin dostu olarak temsil eden Avukat John E. Deaton dün attığı bir tweetle bu spekülasyonlara destek verdi.

“XRP en cazip risk/ödül oranına sahip IMO. Yargıcın kararı önümüzdeki birkaç hafta içinde (belki de bu hafta) açıklanacak. SEC kazanırsa, .45’ten aşağı ne olur? Ripple temyize gider ve statüko devam eder. Diğer durumda ise Ripple kazanır ve XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı anlaşılır mı?”

Aynı zamanda CryptoLaw kurucusu da olan John Deaton, mahkemeyle birlikte yaklaşan karar ışığında XRP’nin cazip bir risk-ödül potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Kararın önümüzdeki birkaç hafta içinde çıkması bekleniyor. Deaton, kararın bu hafta bile çıkabileceğini söyledi. Avukat, Ripple’ın kaybetmesi durumunda XRP fiyatında fazla bir düşüş olmayacağına inanıyor çünkü Ripple, böyle bir durumda daha önceden de ima ettiği gibi temyize gidecek. Bununla birlikte, Deaton, varlık sınıflandırmasının netleşmesi ve Ripple’ın olumlu bir sonuç elde etmesi halinde XRP fiyatında önemli bir artış olabileceği konusunda iyimser.

SEC, 2020 yılında yaptığı bir şikayette, Ripple’ın işini finanse etmek için XRP satmasının menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini ileri sürdü. Düzenleyiciye göre, Ripple’ın XRP’yi bir menkul kıymet olarak kaydettirmesi gerekiyordu. Ripple, SEC’in XRP sınıflandırmasıyla mücadele ederken iki yılı aşkın bir süredir devam eden yasal bir savaş başladı.

SEC davası, ABD merkezli kripto borsalarının çoğunu dava korkusuyla XRP’yi listeden çıkarmaya zorladı ve XRP’nin fiyatı 2018’de oluşan tüm zamanların en yüksek seviyesini geri alamadığı için sahiplerinin tahmini 15 milyar dolar zarar etmesine neden oldu. Bununla birlikte, Ripple’ın yasal savaşta olumlu bir karar alabilmesi halinde bu durumun değişebileceğine inanılıyor. 

Dahası, birçok teknik analist bu yıl bir boğa koşusu başlatmak için XRP’yi dolayısıyla da Ripple davasını işaret ediyor. 

Ripple CTO’su XRP ile ilgili ne düşünüyor?

Ripple CTO’su David “JoelKatz” Schwartz, XRP’yi teminatlandırmanın bir nedeninin, sahibinin onu uzun bir süre boyunca tutmayı amaçlaması olacağını öne sürüyor. Ona göre, böyle bir senaryo, kredinin önemli ölçüde fazla teminatlandırılmasını mümkün kılabilir.

“…Bunun bir nedeni, çok fazla XRP’ye sahip olmanız ve yine de uzun süre elinizde tutmayı planlamanız olabilir. Krediyi önemli miktarda fazla teminatlandırabilirsiniz. Buradaki sorun, faiz oranını düşük tutmak için, borç vereni korumak için bir yola ihtiyaç duymanız olacaktır …”

Ek olarak, daha düşük bir faiz oranını korumak için, XRP fiyatının düşmesi durumunda borç veren taraf için bir tür koruma gerekli olacaktır. Özellikle gayrimenkulün likit olmadığı düşünüldüğünde, ipotek durumunda böyle bir koruma sağlamak zor olabilir. David’e göre, olası bir çözüm, belirli bir teminatlandırma oranının altına düşmesi halinde borç verenin XRP’yi elde etmesine izin vermek olabilir, bu da anlaşmayı onlar için daha cazip hale getirebilir.

SEC ve Ripple davası 2020’den beri kripto topluluğunun gündeminde yer almaya devam ediyor. Sadece Ripple takipçileri tarafından değil; birçok kripto meraklısı tarafından takip edilen davanın yakın zamanda sonuçlanması bekleniyor.

Ripple Ledger

Ripple, ABD düzenleyici makamları tarafından uygulanan dış baskıya rağmen XRP Ledger (XRPL) tarafından desteklenmeye devam ediyor. XRP Ledger,  sadece bireyler için değil; aynı zamanda merkez bankaları gibi mevcut finansal kuruluşlar için de dijital bir ödeme altyapısı sağlamayı amaçlıyor. XRPL, bir Proof-of-Association (PoA) mutabakat algoritması kullanıyor ve bu şekilde konsensüsün güvenliğini artırmış olmayı hedefliyor.

chat sohbet net Antalya tente