Shiba Inu (SHIB), Ağustos 2020’de Ethereum blokzincirinde bir token olarak piyasaya sürülen bir kripto para birimi olarak oldukça büyük bir kitleye ulaştı. Popüler Dogecoin’den esinlenerek bir meme coin olarak yaratıldı ve kripto para meraklıları arasında hızla popülerlik kazandı.

Ancak SHIB’nin en önemli özelliklerinden vey sorunlarından biri devasa arzı. Bu yazının yazıldığı sırada, SHIB tokenlerinin toplam arzı 580 trilyonun üzerinde ve bu rakam Bitcoin ve Ethereum gibi diğer popüler kripto para birimlerinin arzından önemli ölçüde daha yüksek.

SHIB’in bu durumundan kurtulmak için tek umudu ise yakım protokolü. Bu, toplam SHIB token arzının bir kısmını yakmak ve zaman içinde genel arzı etkili bir şekilde azaltmak için tasarlanmış bir mekanizma olarak çalışıyor. Ancak ne yazık ki fiyat üzerinde yaşanan gelişmeler, yakılan token’ın net bir şekilde performans göstermesine engel oluyor.

Shiba Inu (SHIB) yakımları, fiyatın düşüşüne yetişemiyor

Günlük yaklaşık 100 milyon SHIB yakılmasına rağmen, token’ın değeri, adresleri yakmak için gönderilen varlıkların miktarından ziyade büyük ölçüde spekülatif faiz tarafından yönlendirilmeye devam ediyor. Bu, yanma oranının neden etkisiz olabileceği sorusunu gündeme getiriyor.

Öyle ki yakılan token’ın sayısı dönemsel olarak artsa da piyasada yaşanan sorun ve gerilemeler, token’ın fiyatının da düşmesine neden oluyor.

Ancak belirtmek gerekiyor ki anlık piyasa hareketleri geçici, arz etkisi ise uzun vadeli bir etmen. Doğal olarak bu arz sorunu her ne kadar şimdi fiyata çok fazla etki etmese de uzun vadeli olarak Shiba’nın arz kaynaklı fiyat probleminde bir çözüm niteliği taşıyor. 

chat sohbet net Antalya tente