Sırbistanda sular durulmuyor Muhalefet seçimlerin iptali için yeniden sokakta

Sırbistan’da seçimler sonrası başlayan gerginlik devam ediyor. Ülkede muhalefet, geçtiğimiz sene 17 Aralık’ta yapılan erken genel ve yerel seçimlerin iptal edilmesi çağrısıyla bir kez daha başkent Belgrad’da sokağa inip eylem yaptı. Muhalif partilerin oluşturduğu “Sırbistan Şiddete Karşı” adlı ittifak tarafından Cumhuriyet Seçim Komisyonu binası önünde başlayan protestoya, binlerce kişi tarafından destek verildi. Bir ay önce gerçekleştirilen seçimlere hile karıştığı iddiasıyla yapılan gösteride, bundan altı yıl önce, 16 Ocak 2018 tarihinde öldürülen Kosovalı Sırp muhalif siyasetçi Oliver Ivanovic cinayetinin aydınlatılması talebinde de bulunuldu.

“MÜCADELEYİ BIRAKIRSAK BİR DAHA ASLA SEÇİM OLMAYACAK”

Sırbistan Şiddete Karşı ittifakının önde gelen isimlerinden Marinika Tepic, 17 Aralık’ta seçim mühendisliği yapıldığı iddialarını yineleyerek, yeni şartlar altında seçimlerin tekrarlanmasını talep ettiklerini söyledi. Avrupa Parlamentosu’nun yarın Sırbistan’daki seçimleri tartışmaya başlayacağını belirten Tepic, “Bugün sadece Avrupa değil, tüm gezegen hırsızları suçüstü yakaladığımızı biliyor. Açlık grevi başlatmış olmamızın sebebi bu. Avrupa’ya, dünyaya, uluslararası topluma seslenerek yaşamlarımızda, bu ülkede yapılan seçimlerde neler olup bittiğini ve burada adil ve özgür bir seçimden bahsedilemeyeceğini gösteriyoruz. Eğer bu mücadeleyi bırakırsak, bir daha asla seçim olmayacak” dedi.

“EN TEMİZ” SEÇİM SAVUNMASI

Tepic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından desteklenen Sırp İlerleme Partisi’nin (SNS) galibiyetiyle sonuçlanan seçimlerde hile iddiasıyla 18 Aralık’ta açlık grevine başlamış ve 13 gün sonra doktorların tavsiyesiyle eylemine son vermişti.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR), 18 Aralık’ta seçimlerde ciddi düzensizlikler tespit edildiğini açıklamış fakat Cumhurbaşkanı Vucic ve iktidar partisi, seçimlerde hırsızlık iddialarını reddetmişti. Konuya ilişkin açıklamasında Vucic, 17 Aralık’ta gerçekleştirilen seçimlerin şimdiye kadar yapılan “en temiz” seçimler olduğunu ve “seçim sürecinin neredeyse mükemmel” olduğunu ileri sürmüştü.

Cumhuriyet Seçim Komisyonu da 12 Ocak’ta seçimlerin kesin sonuçlarını ilan etmiş ve muhalefetin seçimlere yönelik itirazları reddedilmişti.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri