ABD’li rap müzik sanatçısı Snoop Dogg‘un Web3 destekli “Shiller” adlı canlı yayın uygulamasının kurucu ortaklarından biri olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte ünlü müzisyenin Web3 ortaklıklarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. 

Snoop Dogg’dan Web3 girişimi

Uygulama, Web3 teknolojisini gerçek zamanlı canlı yayın içeriğiyle birleştirmeyi amaçlayan bir canlı yayın platformu olarak nitelendiriliyor. Snoop Dogg da teknoloji girişimcisi Sam Jones ile birlikte uygulamanın kurucu ortağı olarak gösterildi. 

Get ready for the Web3 live stream revolution!

Say goodbye to the middlemen and hello to true creator empowerment with Shiller!

Apply now https://t.co/w43RvAGN3t pic.twitter.com/YV9H2Wa5LF

— Shiller (@shiller) February 11, 2023

Rap yıldızı, 29 Ağustos’ta MTV’nin Video Müzik Ödülleri’nde metaverse’e dönüştürülmüş bir sahnede performans sergilemek için Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve CryptoPunks’ın arkasındaki ekip olan Yuga Labs ile de ortaklığa imza attı. 

Shiller‘e göre blokzincir teknolojisi, platformda yoğun bir şekilde öne çıkacak ve içerik oluşturucuların akışlarını “token-gate” etmelerine ve e-ticaret web sitelerinden NFT’leri ya da diğer ürünleri tanıtmalarına olanak tanıyacak. 

İçerik oluşturucularına ise Ethereum (ETH) ya da NFT gibi dijital varlıklarla ödeme yapılabilecek. Bu paralar da itibari para birimi olarak nakde çevrilebilecek. 

Shiller uygulamasının arayüzü. Kaynak: Shiller

Ne var ki Shiller’dan 2 Mart’ta gelen açıklamalara göre, uygulamanın geçtiğimiz ocak ayında kullanıma sunulması planlanıyordu. Ancak önümüzdeki nisan ayına kadar ertelendiliği bildirildi. 

Yaratıcı ekonomi hareketi 

Öte yanda Shiller’in lansmanı, Web3‘ün muhtemelen rol oynayacağı daha geniş bir yaratıcı ekonomi hareketinin bir parçası gibi görünüyor. 

Web1 kullanıcıların HTML yazmasını ve içerik okumasını sağlarken, Web2 Facebook, Google ve YouTube gibi birkaç sosyal medya tekeli tarafından kitlelere ulaştırılan kullanıcıdan kullanıcıya etkileşimleri mümkün kıldı. 

Web3 ise içerik üreticilerine, içerikleri ve bu içerikten elde edilen gelir üzerinde tam bir mülkiyet sağlayarak bu aracıları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. 

Ne var ki merkeziyetsiz mesajlaşma platformları da son zamanlarda giderek yaygınlaşmaya başladı. Örneğin arkasında Jack Dorsey’in olduğu “Damus” isimli bir sosyal medya uygulaması, Twitter’a rakip olarak görülüyor. 

Dorsey tarafından desteklenen Damus, 1 Şubat’ta Apple App S tore’da yayına girdi. Damus, ayrıca “Nostr” adı verilen şifrelenmiş uçtan uca özel mesajlaşmayı mümkün kılan merkeziyetsiz bir ağ üzerine inşa edilen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri