Son Boeing 747 ‘krallara layık’ şekilde teslim edildi – Son Dakika Dünya Haberleri

Son Boeing 747 'krallara layık' şekilde teslim edildi

Amerikalı kargo taşımacılığı yapan havayolu şirketi Atlas Air, son kez üretilen Boeing 747’yi satın aldı. Üretilen son Boeing 747, Atlas Air’e Perşembe günü teslim edildi.

Uçuş ekibi, bu son uçuş için özel bir rota izleyerek havada 7, 4 ve 7 rakamlarıyla devasa bir kraliyet tacı çizdi.

Uçağın yapımında yer alan işçiler artık bu üretime son verirken, “Havaların Kraliçesi” olarak adlandırılan Boeing 747’e böyle veda etti.

Rusya'dan Moldova'ya tehdit gibi açıklama: İkinci Ukrayna olma yolunda!

Rusya’dan Moldova’ya tehdit gibi açıklama: İkinci Ukrayna olma yolunda!

747’ler en belirgin özelliklere sahip uçaklardan biri ve son 50 yıldır üretimi geliştirilerek devam ediyor. Geniş gövdesiyle “jumbo jet” olarak adlandırılan ilk uçak olan 747’ler, bu sebeple jumbo jetlerin başlangıcı sayılıyor.

Salı günü, binlerce çalışan Washington eyaletinde bulunan Everett fabrikasında toplanarak uçağa veda etti.

Burası, 1967’den beri 747’lerin üretildiği fabrikaydı. Havacılığa özel ilgi duyan ve kendisi pilotluk yapabilen aktör John Travolta da fabrikadaki veda törenine katıldı.

Qantas Havayolları’nın da elçisi olan Travolta, pilotluğu da 747-400 tipi uçakta öğrendiğini anlattı:

“Bu, ticari uçuş yapan pilotların en uzun süre gördüğü ve en zor eğitimdi.”

Kalabalığın arasında 1960’larda uçağın geliştirilmesine katkıda bulunan “olağanüstü ekip” olarak adlandırılan ekibin üyeleri de vardı.

Son 747’nin yapımı 7 Aralık’ta bitti. Teftiş, uçuş testleri ve son bir kez daha boyandıktan sonra Atlas Air’a teslim edildi. Atlas Air, 747’yi kargo uçağı olarak kullanacak.

Sadece 28 ayda tasarlanan Boeing 747, iki koridori olan ilk uçaktı ve 1970’te, Pan Am Havayolları tarafından ilk kez kullanılmıştı.

Boeing’in en fazla satılan ürünlerinden olan 747, son yıllarda hem kendilerinin hem de Avrupalı rakibi Airbus’ın daha az yakıt tüketen ve daha büyük kârla çalışan modeller üretmesi sebebiyle talep sıkıntısı yaşamaya başlamıştı.

2020’de Boeing, 747 üretimini durduracağını açıklamıştı. En büyük yeni jet uçağı 777X’in kullanıcılara teslimi ise gecikti. 2025’e kadar da piyasaya çıkması beklenmiyor.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri