AFAD‘dan son dakika deprem açıklaması geldi. 

Merkez üssü Malatya Yeşilyurt’ta 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem 6,96 km derinlikte gerçekleşti.

Deprem, Malatya’nın yanı sıra Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi civar illerde de hissedildi. Depremin etkisiyle Malatya’daki hasarlı bazı binalarda da göçük oluştuğu öğrenildi. 

Öte yandan sarsıntının ardından vatandaşların meydanlara toplandığı görüldü.

BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Deprem nedeniyle bir kişi yaşamını yitirirken, 110 kişi yaralandı.

AFAD Genel Müdürü Orhan Tatar artçı sarsıntıların devam edeceğini duyurdu. Tatar, “Şu ana kadar 5 ile 6 büyüklüğündeki 45 artçı sarsıntı var. Bugün meydana gelen depremi yine bu büyük depremlerin meydana geldiği sistem içerisinde oldu. Şu ana kadar 10 bin 282 artçı meydana geldi. Yaklaşıl 6 ayda kaydettiğimiz depremleri 3 haftada kaydettik. 3-4 arası Depremlerin sayısı 1963 4-5 aradı 671 ve 5-6 arası ise toplam 45. 5 ve üzeri artçı sarsıntılar olacaktır. Artçılar sonrası kırsal alanlarda kaya düşmesi tehlikesi olabiliyor.” dedi. 

YIKILAN BİNADAN İKİ KİŞİ ÇIKARILDI

Ağır hasarlı binadan eşya alan baba kızın ise enkaz altında kaldığı belirtildi.

Arama kurtarma çalışmalarının ardından enkaz altında kalan Ali Şahingil ve bir kişi kurtarıldı.

Yıkılan bina sayısı 29 olarak açıklanırken 1 binada arama kurtarma çalışması devam ediyor. 32 vatandaş ise arama kurtarma çalışmaları sonucunda kurtarıldı.

SON DAKİKA: Malatya'da 5,6 büyüklüğünde deprem | Son depremler - 1

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI: ARAMA KURTARMA DEVAM EDİYOR

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, depremi NTV canlı yayınında değerlendirdi. Çınar, “4 katlı bir binada aile köyden geliyor. Eşyalarını almaya yukarı çıkıyor. Baba kız yukarı çıkarken deprem oluyor. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bunun dışında da 15-20 noktada da binaların yıkıldığına dair bilgiler aldık.” dedi.

chat sohbet net Antalya tente