Son dakika... NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "İttifak topraklarındaki en büyük afet"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘Dayanışma ve verdikleri destek için teşekkür ediyorum’ dedi. Stoltenberg ise depremin ittifak topraklarındaki en büyük afet olduğunu belirtti.

İttifakın Türkiye’nin yanında olduğunun altını çizen Stoltenberg, ‘NATO’nun Türkiye ile omuz omuza olma zamanı’ dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Stoltenberg’in bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı. 

“NATO TÜRKİYE’NiN YANINDA”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Depremin ertesi günü NATO, bütün tüm NATO müttefiklerine Türkiye’nin taleplerini iletti. NATO müttefikleri destek vermeye devam ediyorlar. Hollanda, Norveç ve Birleşik Krallık’tan tahsis edilen uçaklar hiç durmadan yardımları taşıyorlar. NATO’nun tüm ülkelerinde bağış kampanyaları düzenlendi. Bunlar dayanışmamızın bir simgesi.

İttifak topraklarındaki en büyük doğal afet. İttifakın kuruluşundan beri gerçekleşen. Buradaki Türk acil durum ekiplerinin çabalarını takdir ediyoruz. NATO müttefikleri destek için bayraklarını yarıya indirdi. NATO Türkiye’nin yanında. Müttefikler desteğini de sürdürecek.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİK SÜRECİ

Türkiye’nin meşru endişeleri olduğu söyleyen Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik sürecine ilişkin olarak, ” İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunu onaylama zamanının geldiğini düşünüyorum. Her iki ülke de Madrid’deki zirveden sonra önemli adımlar attı. Silah ihracatı ile ilgili kısıtlamaları kaldırdılar. İsveç, anayasasını değiştiriyor. Ben inanıyorum ki vakit geldi. Hem Finlandiya hem de İsveç ittifaka kabul edilmeli.” dedi.

Stoltenberg şu açıklamaları yaptı:

Şunu da söylemek isterim. Bu, Türkiye’nin alacağı bir karardır. Türk hükümetinin, meclisinin vereceği bir karar. Yalnızca Türkiye bu kararı alacaktır.

Kur’anı Kerim’in İsveç’te yakılmış olmasının Türkiye’de güçlü reaksiyonlar ortaya çıkardığını biliyorum. Kutsal kitabın yakılmasının utanç verici olduğunu düşünüyorum. Müslümanların duygularını anlıyorum, bu eylemi güçlü şekilde şiddetle kınadım.

Çavuşoğlu, “Bugün ikili görüşmemizde bazı bölgesel konuları da değerlendirdik. Ukrayna’daki savaş, tahıl anlaşması gibi konuları ele alma fırsatımız oldu. Öncelikli konumuz değil ama İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili kendiliğinden beklenirlerimizi bir kez daha vurguladık. İki ülkenin atması gereken adımlar var. Özellikle İsveç’in. Son dönemdeki provokasyonlar hiç iyi olmadı.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu Finlandiya’nın adaylık sürecinin İsveç’ten ayrı olarak değerlendirilebileceğinin altını çizerek, “Finlandiya’nın NATO üyelik sürecini İsveç’ten ayrı bir şekilde değerlendirebiliriz. Bu iki ülkenin üyeliği ile ilgili Türkiye’nin başından beri sergilediği tutum net. Türkiye’nin endişelerinin karşılanması gerekiyor. Olumlu atılan adımları kabul ediyoruz fakat özellikle İsveç için mutabakat zaptından kaynaklanan yükümlülüklerini tamamen yerine getirdi demek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. İstediğimiz somut adımları görmedik.” ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor…

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri