Telegram kullanıcıları artık birbirlerine Tether‘in stablecoin’i USDT’yi gönderebilirler. Telegram tarafından Çarşamba günü yapılan bir bildirimde, cüzdan işlevinin uygulama içerisinde TRC20 olarak bilinen USDT-TRON’u desteklediğini bildirdi.

USDT, 78 milyar dolarlık piyasa değeriyle Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü en büyük kripto para birimidir. Aynı zamanda bir stablecoin’dir, yani değeri istikrarlı bir varlık (1 USDT için 1 ABD doları) tarafından desteklenmektedir.

USDT bir dizi farklı blockchain üzerinde çalışır. Ancak Telegram, şimdilik yalnızca Tron-TRC20’deki varlığı destekleyeceğini duyurdu.

Tron, piyasa değerine göre en büyük 15. kripto para birimi ve kendi yerel tokenı olan TRX‘in arkasındaki ağdır. Tron, merkeziyetsiz internetin arkasında bir temel oluşturmak için çalışıyor. Tron ağının blockchain’ini kullanmak düşük maliyetli ve yüksek hızlıdır. 

Ancak kullanıcılar, Tron ağındaki stablecoin’leri de kullanabilir. Telegram’ın duyurusunda, “Telegram’da artık Tether USDT (TRC20) ile P2P ticareti yapabilir, trade edebilir ve satın alabilirsiniz.” şeklinde bir açıklama yer aldı. Ayrıca Telegram, açıklamada, “İşlem ücreti olmadan arkadaşlarınıza doğrudan USDT gönderebilirsiniz.” ifadesine yer verdi.

Telegram ve TON

Telegram, Telegram Open Network’ü (TON) başlattığı 2018 yılında, platform kullanıcılarına kriptoyu tanıtmıştı. TON, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) proje için ilk coin teklifinin (ICO) yasadışı olduğunu söylemesinin ardından 2020 yılında Telegram tarafından bırakıldı.

Telegram’ın 2018’de geri adım atmasına rağmen, proje TON Foundation tarafından tamamen terk edilmedi. Kullanıcılar, bugün Toncoin (TON) varlığını Telegram uygulamasında hala satın alabilir, satabilir ve gönderebilir.

Ayrıca Telegram, kullanıcıların platform aracılığıyla Bitcoin satın almasına ve diğer kullanıcılara veya Bitcoin cüzdanlarına göndermesine izin veriyor. Bununla birlikte, bu BTC‘ler halen daha paraya çevrilemiyor ama piyasa değerine göre en büyük 23. kripto para birimi olan TON ile takas edilebiliyor.

En popüler stablecoin olan Tether’in USDT’si, diğer tüm dijital varlıklardan daha fazla trade ediliyor. CoinGecko’dan alınan verilere göre, USDT’nin 24 saatlik mevcut işlem hacmi 45 milyar doların üzerinde bulunuyor.

USDT, Bitcoin’i (ya da başka herhangi bir kripto para birimini) bir borsada hızlı bir şekilde dolar, euro ya da yene çevirmek için kullanılır. Çevrilen USDT’ler daha sonra geleneksel bir banka hesabında nakde çevrilebilir.

chat sohbet net Antalya tente