Bir süredir kırmızı bültenle aranan Terraform Labs kurucusu, Karadağ iç işleri bakanından yapılan resmi açıklamaya göre Karadağ’da tutuklandı. 

2021’de Ethereum rakiplerinden biri olarak görülen Terra, 2022 yılında patlak veren UST kriziyle kripto piyasasında büyük bir çöküşü tetikleyen faktörler arasında yer alıyordu. Kripto piyasasında yaklaşık olarak 40 milyar dolar zarara yol açan bu olay sonrası Do Kwon önce Singapur’a kaçmıştı.

Karadağ iç işleri bakanı Filip Adzic’in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre 23 Mart Perşembe günü Do Kwon Karadağ’da tutuklandı.

Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre, Singapur polisi 6 Mart’ta gönderdiği bir e-postada Terraform Labs ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığını bildirdi. E-postada, ayrıca soruşturmaların devam ettiği belirtilmişti.

SEC de dava açmıştı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Şubat ayında Do Kwon ve Terraform Labs’a bir dolandırıcılık davası açtı. Davada, Do Kwon’un UST ile ilgili olarak yatırımcıları kasten yanılttığı iddia edildi. UST, Mayıs 2022’de dolar sabitini kaybederek yatırımcıların büyük mikrarda para kaybetmesine neden oldu. 

Do Kwon’un ve Terraform Labs’ın avukatı, yatırımcıları yanılttıkları ve kayıt dışı menkul kıymet satmakla ilgili suçlamaları reddedeceklerini dile getirdi. Do Kwon, daha önce de dolandırıcılık yaptığı iddiasını reddetti. Kwon, WJS’ye vermiş olduğu röportajda, UST’nin çöküşüyle kendisinin de para kaybettiğini dile getirdi.

ABD’de açılan soruşturma, dünyanın birçok yerinde açılan diğer soruşturmaların ardından geliyor. Güney Koreli savcılar, geçtiğimiz Eylül ayında Do Kwon için bir tutuklama talebi ve Interpol’den kırmızı bülten çıkarttı. Benzer bir biçimde Singapulu yektililer de Terraform Labs’i araştırdıklarını duyurmuştu.

chat sohbet net Antalya tente