En büyük stablecoin olan Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, 2023’ün ilk çeyreği olan mart ayında Tether’in 700 milyon dolar kar edeceğini ve toplam rezervlerin 1 milyar doların üzerine çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi. 

Stablecoin’ler, yatırımcıların farklı kripto paraları kripto dünyasında fiat para birimi gibi kullanmalarını sağlıyor. Bu sayede, yatırımcılar sadece kripto varlıkları değil fiat para birimlerini de kripto dünyasında kullanabilirler. Tether‘in aralık çeyreğini kapsayan son raporu, yükümlülüklerinden daha fazla varlığa sahip olduğunu gösterdi. Tether daha sonra geçtiğimiz şubat ayında, aralık çeyreğinde 700 milyon dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Şirketin toplam varlıkları, yükümlülükler çıkarıldıktan sonra 960,6 milyon dolara ulaşıyor.

CNBC’nin haberine göre, Tether’in baş teknoloji sorumlusu (CTO) Paolo Ardoino, şirketin henüz bitmemiş olan cari çeyrekte fazla olan rezervlerinin 700 milyon dolar artacağını tahmin ettiğini söyledi. Bu da Tether’in rezervlerini 1,66 milyar dolara çıkaracak. Bununla birlikte Tether, ilk kez 1 milyar dolar sınırını aşmış olacak.

Ardoino, “Bu para, stablecoin’i daha da sermaye haline getirmek için ana şirkette kalıyor” dedi.

Tether, 1.000 dolar para çekme ücreti (minimum 100.000 dolar para çekme gereksinimi tutarı ile) gibi çeşitli ücretlerden; dijital token’lara ve değerli metallere yapılan yatırımlardan; ve diğer kurumlara kredi vermekten para kazanıyor.

Tether diğer gelişmelerden etkileniyor

CoinMarketCap’e göre, dolaşımdaki tüm USDT’nin değeri bu ay önemli ölçüde artarak 1 Mart’taki 70,98 milyar dolardan perşembe günü 78,14 milyar dolara yükseldi. Bu kısmen de olsa Silicon Valley Bank’in bu ay çökmesi sonucunda oldu. Circle, SVB’nin kendisine 3,3 milyar dolar zarara yol açtığını açıkladı.

Yatırımcılar coin’in istikrarı konusunda endişe duydukça USDC dolar sabitini kaybetti ve yatırımcılar Tether’e akın etti. ABD hükümeti mevduat sahiplerini garanti altına almak için devreye girdikten sonra USDC, SVB’de tutulan 3,3 milyar USDC rezervin tamamen kullanıcılara sunulacağını söyledikten sonra dolar sabitini geri kazandı.

Ardoino, şirketin rekorunu savunurken Tether’in mevcut çeyrek için tahmini kârını da açıkladı. Tether’in SVB krizi gibi bir olaya dayanıp dayanamayacağı sorulduğunda ise Ardoino, geleneksel kredi veren bankaların çöktükten sonra bile insanların neden hala Tether’ın rezervlerini sorguladıklarını sordu.

“Credit Suisse ve diğer başarısız olan bankalardan sonra cidden tekrar Tether’e mi bakıyorsunuz? Tether para kazanıyor ve bankalar batıyor. Dolayısıyla bir yere para yatırmanız gerekiyor”

Tether, şirketler tarafından ihraç edilen ticari belgeleri ya da kısa vadeli, teminatsız borçları elinde tutuyordu. Ancak Tether, kripto topluluğu tarafından borç aldığı şirketlerin sektörünü ya da coğrafi konumunu açıklamadığı gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Tether sonunda tüm ticari varlıklarını sattı. Daha istikrarlı ve güvenilir bir varlık olarak kabul edilen ABD Hazinelerine geçen Tether, bir denetçi tarafından şirketin rezervlerini ve sahip olduğu varlıkları tasdik etmek için hazırlanan raporlar olan tasdiknameler yayınlamaktadır.

chat sohbet net Antalya tente